Це питання не дає спокою всім тим, хто має хоч найменший стосунок до політики. Одні мріють стати народними депутатами, другі – заробити на перших, треті – хоча би понюхати дим від пороху справжніх політичних баталій. Але найгірше від того сотням тисяч виборців, які знову “проковтнуть” чергову привабливу наживку, дадуть собі  на вуха навішати локшину, або ж традиційно залишаться у дурнях.

Правила гри

Вони цього разу прості. Область поділена на 5 округів. Від кожного обирається лише один депутат. Крім того, відбудеться голосування за партійними списками, але цю тему винесемо за дужки даної статті.

Модифікація округів може бути різною. Формально карту округів затверджує ЦВК, але треба пам’ятати той факт, що правила цих виборів визначає Банкова та її ставленники на місцях. Найближчим часом ми надрукуємо три варіанти розподілу округів, які є в ЦВК. Поки ж скористаємося традиційним поділом на: Північ (волинські район, плюс або мінус частина Зборівщини), Південь (Чортківський, Борщівський, Заліщицький район), місто Тернопіль, Західний (галицькі райони від Бережан до Бучача) та Центрально-Східний (подільські призбручанські райони). Не виключено, що сільські округи “поріжуть” виключно під кандидатів від влади, або ж, навпаки, щоб не допустити перемоги популярного опозиціонера. Але це станеться в останній момент перед затвердженням ЦВК карти округів, яке відбудеться поміж травневими святковими вихідними.

Гравці

Наразі похід за депутатським мандатом більше нагадує забіг на середні дистанції. Як відомо, у легкоатлетичних дисциплінах практикують різні стратегії та засоби досягнення командою мети. Серед бігунів є цікава група стаєрів, яка виконує роль “зайців”. Такий бігун задає темп до певної частини дистанції, а потім відходить в тінь, або взагалі  припиняє боротьбу. У такий спосіб “зайці” виконують подвійну роль – задають вигідний замовникові-фавориту темп та вимотують основних суперників, так, щоб у тих не залишилося сила на вирішальний ривок

Диспозиція перед цими виборами дуже нагадує такі класичні стаєрські перегони.

З однієї сторони влада, яку тихо ненавидить електорат, може запустити задля маневру кілька “зайців”, яких видаватиме за своїх протеже, приховуючи справжніх фаворитів. З другої сторони, різнопланова, різновекторна та повна суперечностей опозиція, чиї лідери у снах марять стати  єдиними та узгодженими кандидатами.

Цікаво, що на кожному виборчому окрузі Західної України кожна партія має свого претендента в “узгоджені”. Але якщо для ляльководів від влади наперед відомо, хто підставний, а хто фаворит, то в опозиції – це здебільшого лотерея. Щось залежить від закулісних домовленостей, щось від коштів або особистих взаємин між київськими партійними босами. Цілком імовірно, що у ході виборчого забігу кандидати від опозиції пересваряться і на фініш кожен піде зі своєю тактикою.

Заради жарту ми назвемо найбільш ймовірні склади обох команд, судячи з прізвищ, які фігурують в політичних колах. Читачі ж самі мають здогадатися хто буде на цій дистанції “зайцем”, а хто буде претендувати на щось більше. Відомо ж, що у кожному жарті є доля істини.

Список від партії влади

Сюди увійдуть можливі висуванці від Партії Регіонів та її сателітів, а також самовисуванці, яким  симпатизує влада.

Північний округ  – нардеп від ПР Орест Муц, банкір з луганським минулим (Укрінбанк) – Володимир Клименко.

Західний округ – місцеві аграрні олігархи Петро Гадз (Бучачхлібопродукт), Іван Чайківський (Агропродсервіс), екс-губернатор Михайло Цимбалюк.

місто Тернопіль  – нардеп-перебіжчик з “Нашої України” Віктор Шемчук, син Михайла Цимбалюка  Віталій, екс-губернатор Юрій Чижмарь, активний забудовник Віталій Смакоуз.

Центрально-Східний округ – аграрій з Підволочищини Олег Крижовачук, “перша дама” області, голова Гусятинської райради Надія Хоптян, керівник архбюро “Тернокорс” Мирослав Білик.

Південий округ – діючий нардеп-перебіжчик з “Нашої України”  Михайло Полянчич, лузер виборів мера Тернополя, власник ТРЦ “Подоляни” – Василь Чубак, директор Чортківського медучилища Любомир Білик.

Заявка від опозиції

Тут все складніше. Якщо бути відвертими на Тернопіллі лава резервістів у всіх 4 колонах Комітету опору диктатури практично порожня, а місцеві політики, як не прикро, мають перспективу стати “зайцями”, навіть для опонентів.

Наприклад, лідер місцевої “Батьківщини” Василь Деревляний на прес-конференціях заявляє, що може заповнити всі округи однопартійцями, та за умови узгодження опозиційних кандидатів на силу Юлії Тимошенко припадає лише два округи. Та людей здатних самотужки здолати адмінресурс та багатих самовисуванців у Деревляного катма. Та й у самого нардепа, попри активність та опозиційність шанси здобути перемогу далеко не 100%. На електоральне дно Деревляного можуть затягти його власна сварливість та непередбачуваність. Тому лідер Тернопільських тимошенківців не проти сховатися до партійного списку. Інші чільні БЮТівці Володимир Бойко, екс-голова Кременецької райради Світлана Федишена, голова Теребовлянської райради Василь Попко відверто «не тягнуть» на роль переможців на мажоритарних округах. Тому не виключено, що за квотою “Батьківщини” на Північному окрузі з’явиться двічі-нардеп,  а нині координатор Світового конгресу українців Михайло Ратушний. Ще одним округом “Батьківщина” може поступитися для когось з нардепів з НРУ, ПРП або “Самооборони”.

З кандидатів, які пропонує виборцю ВО “Свобода”, шанси поборотися за перемогу має тільки голова облради Олексій Кайда, який майже рік опрацьовує Тернопіль. Правда, на цьому ґрунті уже виникає конфлікт інтересів з Фронтом Змін, який в обласному центрі відстоює кандидатуру екс-мера Романа Заставного. Решта кандидатів від партії Тягнибока депутати облради Олег Сиротюк (Південний округ), Марія Чашка (Західний округ), Володимир Стаюра (Центрально-Східний) та борець із зеленим змієм Михайло Головко (Північний округ), очевидно, будуть “розміняні” в ході переговорів всередині КОДу. Певні шанси на успіх мав би ОлегСиротюк, та для округу на Півдні він чужа людина.

У ” Фронті змін”, крім Романа Заставного та політиків-антиподів Івана Стойка (Захід) та облдепа Степана Барни (Південь) також негусто з кадрами на висування.

Несподівані постаті можуть з’явитися в УДАРі. Окрім Петра Ландяка партія Кличка може запропонувати місцевим виборцям політика-важковаговика.

Загалом, заявка партій-“опозиціонерів” не вражає. Тому цілком можливо, що опозиційна заявка буде довкомплектована  відомими і грошовитими “парашутистами” з Києва, або ж представниками інших менш іменитих та рейтингових партій. Але про “лаву запасних” та фрілансерів ми розповімо іншим разом.

 

Поза конкурсом

Є три політики українського масштабу, чиї прізвища згадувалися в контексті можливих виборів на Тернопільщині.

Віктор Ющенко. Третього президента України журналісти сватали на округ в Тернополі або на Заході області, але прес-служба Ющенка гнівно ці припущення спростувала.

Олег Тягнибок. Часті появи лідера ” Свободи” у Тернополі та активні прітки його побратимів у розважальних закладах спровокували ці розмови. Звичайно, у обласному центрі для Тягнибока ідеальні умови, та схожі розмови точаться й Івано-Франківську та Львові

Валентин Наливайченко. Екс-глава СБУ першим з політиків вибрав на Тернопіллі округ. Від літа минулого року створено штаби в районах від Бережан до Бучача, чим викликав невдоволення  опозиційних партій-брендоносців. Наразі Наливайченко випрошує-вимагає інших опозиціонерів визнання своїх прав на суперпатріотичний Захід Тернопілля.