Згадати та не забувати події, які Україна пережила у листопаді 2013 – лютому 2014-го пропонують два тернопільські фотокореспонденти Микола Василечко та Іван Пшоняк. Обоє вони фіксували у фотографіях події, які відбувалися на столичному та місцевому Майданах.

Тепер же, з-поміж тисяч відзнятих кадрів вони вибрали найкращі, і оформили їх у виставку «Революція гідності». Зробили це для того, щоб люди згадали ідеї Майдану, за що вони стояли, і за що боролися. Реалізувати цю ідею фотографам вдалося за допомогою Олександра Смика, начальника управління культури і мистецтв міськради та підтримки міської ради.

– Я провів 42 дві доби без переїздів на київському Майдані, – розповідає Микола Василечко, фотокореспондент газети «Вільне життя». – Те, що маю там бути зрозумів після подій 30 листопада. Тієї ж ночі разом з однодумцями приватним транспортом виїхав до столиці. Тоді ми якраз встигли на ранкове Віче. Спочатку був на майдані просто, як громадянин. З перших днів мого перебування надіслав кілька фотографій в газету «Наш день», і більше нічого не публікував. Тільки з середини січня почав працювати, як фотокореспондент з посвідченням та з реєстрацією у Штабі національного спротиву, що дозволяло проходити на перші лінії барикад.

За час роботи фотокореспондентом Микола Василечко відзняв більше 10-ти тисяч кадрів. Не намагався робити художні фотографії, це було просто документування того, що відбувається. До того ж, погода не сприяла тому, щоб робити художні фотографії. Але з такої кількості фотографій автор вибрав близько 700, які можна назвати фотохудожніми. І тільки 40 з них видрукував для виставки. Це і портретні роботи, і те чим і як жив Майдан.

Микола Василечко розповів, що перебування в епіцентрі подій, додало йому досвіду, як особистості, і як фотографу.

– Для себе зрозумів, що можу будь-кому сказати правду в вічі, незважаючи на те, що вона може не сподобатись, – каже він. Незалежно чи це людина при владі, чи мої рідні та знайомі. А як фотограф, я пліч-о-пліч попрацював з фотокореспондентами та журналістами з провідних українських агентств, з міжнародними фотокореспондентами, і набув надзвичайно багато досвіду. Зрозумів, що саме на таких гострих подіях мені легше працюється, ніж на якомусь концерті, відчув що саме там я «у своїй тарілці».

Іван Пшоняк фотографував миті місцевого Майдану. Зізнається, що коли перебував серед людей, то відчував дух доброти, злагоди, всі ставилися з повагою один до одного, а зараз люди знову стали агресивні.

– Під час роботи бували різні моменти, – каже фотограф. – Дехто з охотою фотографувався, а дехто боявся, пред’являли претензії, бо боялися щоб з роботи не вигнали, щоб не потрапити під переслідування правоохоронними органами. Були й випадкові миті, які вдалося відзняти. Одна із таких представлена в експозиції – на Театральні площі хлопчина освідчується дівчині у коханні.

Оглянути фотовиставку «Революція гідності» можна в Українському домі «Перемога». Діятиме вона до кінця серпня.

Ольга Трач

Фото автора