Як об’єдналась Україна? Хто інформував суспільство про злиття Сходу із Заходом? Скільки мешканців Тернопільщини брали активну участь у становленні української держави? На ці та багато інших запитань відповідають документи, які представили на огляд в обласному архіві з нагоди 94 річниці проголошення Акту Злуки українських земель, – повідомляє ІНТБ.

Організатори виокремлюють один із документів, який експонується на виставці.

«Цього року представлений цікавий документ датований 1920-м роком – інформація польської команди поліції у Заліщиках до польської команди поліції у Львові. В якій говориться про те, що у Заліщики приходила українська армія і польська поліція не знає, що їй робити у таких випадках. Чи передавати владу без бою, чи чинити військовий опір. Такий документ може зацікавити численних дослідників і взагалі тих, хто цікавиться історією України і нашого краю, щоб подивитися зі сторони іншого народу, зі сторони поляків, як вони бачили ці події», – розповів головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Держархіву області Андрій Цаль.

Офіційно Соборність в Україні відзначають з 1999 року. Визначною подією історики вважають  живий ланцюг між Києвом і Львовом, сформований у 1990 році,  який символізував духовну єдність людей Сходу і Заходу. Сьогодні живі ланцюги відродилися майже по всій території України. Передумови громадської активності, яка відбувається з року в рік, висвітлені у представлених на виставці документах, каже директор Державного архіву Тернопільської області Юрій Гумен.

«День Злуки – це не тільки День національного єднання. Це день пам’яті про те, що кожен громадянин України повинен прикласти все, щоб більше не допустити того, щоб Україна втратила не лише свою державність, а й була роз’єднана. Тому, власне, традиційно Державний архів Тернопільської області щороку презентує напередодні такого вагомого свята нашої державності виставку: «Україна:  один народ – одна держава»», – каже Юрій Гумен.

Виставка, присвячена 94 річниці Акту злуки, або як тепер прийнято називати Дню Соборності та Свободи, розкриває визначні сторінки українського державотворення і має на меті сприяти формуванню національної свідомості, гідності та патріотизму в громадян, зазначив Юрій Гумен.