Нову виставу покажуть на сцені Тернопільського академічного обласного українського драматичного театру імені Тараса Шевченка у ці вихідні. Для чергової роботи обрали комедію «Суто сімейна справа» популярного сучасного англійського драматурга та актора Рея Куні. Це вже п’ята постановка за його творами у драмтеатрі. Прем’єрні покази пройдуть 16, 17, 20, 21 та 24 червня.

– Це комедія, яка в Україні ще не йшла, на тернопільській сцені вперше її покажемо, – розповів В’ячеслав Жила, заслужений діяч мистецтв України, режисер-постановник. – Рей Куні – лідер прокату у світі, він занесений у Книгу рекордів Гіннеса за кількістю постановок, це класик сучасної комедії. Наша прем’єра звучить у перекладі тернопільського актора, народного артиста України Івана Ляховського. У виставі зайняті найпотужніші сили театру: народні, заслужені, провідні та молоді артисти. Виставу гратимуть два склади акторів, щоб більшість акторів отримали можливість показати себе на сцені. Вистава не проста, тому що, як кажуть театральні критики, режисери, професіонали, хто вміє зіграти комедію, той зіграє все. Ми працюємо над виставою вже більше півтора місяця і ще є над чим працювати. А під час вистав актори ще будуть удосконалювати свою гру і кожного разу вона ставатиме кращою. Художник вистави – Григорій Лоїк. Незважаючи на те, що це вже не перша моя постановка за Реєм Куні, кожна комедія – це як з нуля починаєш роботу. Хто володіє цим жанром, той можливо вже має «набиту руку», але все одно що не вистава, то щось нове. Над цією виставою дуже складно працювалося, ще такої складної роботи по акторській техніці, майстерності, школі не було.

Складно, але цікаво було працювати й артисту Івану Ляховському над перекладом твору.

– Перекладалось дуже скрушно тому, що це комедія ситуацій, твір фарсового звучання, щоб її прилаштувати українською мовою треба було сидіти і думати зі словниками, довідниками, – поділився враженнями Іван Ляховський, народний артист України. – Використав і власний досвід сценічний, життєвий, акторський, журналістський. Загалом, працювалось гарно, адже робив це для рідного театру і для себе роль перекладав. Це не дослівний переклад, адже у кожній мові є власні фразеологізми, це переосмислений, літературний переклад. Мій переклад – перший в Україні.

Дійство комедії розгортається в одній із лондонських лікарень. Лікар Девід Мортімер готується до важливої конференції: його пропонують обрати головним лікарем клініки. Та несподівано у закладі з’являється 18-річний юнак, який розшукує свого батька. Напередодні, у день свого народження він дізнався, що саме в цій клініці, де працює його мама, також працює і батько, якого він ніколи не знав, але про якого завжди мріяв. Девід Мортімер, який і є батьком хлопця переконаний, що поява сина у його житті зашкодить кар’єрі, службовому становищу та шлюбу, тому намагається приховати цю інформацію, через що змушений безперервно викручуватися перед колегами та дружиною… Враженнями від такої «Суто сімейної справи» поділилися також актори театру.

Микола Замороз, актор: «Мій персонаж – хлопчина Леслі, який вісімнадцять років жив без батька і постійно мріяв про нього, уявляв, який він, як поводиться, і тут на вісімнадцятиріччя дізнається, що його батько живий і він може його знайти. Від цього він надзвичайно щасливий, але дається взнаки бурхливе святкування власного дня народження. Працювати над роллю було надзвичайно важко, але досвідчені актори підтримували мене, підказували, як краще зіграти той чи інший епізод.

Ірина Складан, актриса: Інтрига вистави в тому, що головний герой боїться розповісти своїй дружині, як він колись «скочив у гречку». Він постійно вигадує щось нове тільки тому, що боїться, що я щось дізнаюся, а я підтримую інтригу свого чоловіка. А чи дізналася я правду, чи ні, побачите під час вистави.

Микола Блаженко, заслужений артист України:  Рей Куні модний автор у всьому світі, і в нас він модний завдяки режисеру В’ячеславу Жилі. Комедії цього автора дуже цікаві, і ця не виключення. Побачити її буде цікаво всім. У мене роль-функція: сержант, який розслідує дріб’язкову справу. Він потрапляє у «нездорову» лікарню і намагається розплутати клубок протиріч, того всього, що лікарі між собою сплели. Приходьте і насолоджуйтеся.

Придбати квитки на прем’єру можна у касі театру та онлайн. Їх вартість – 50-70 гривень. Початок вистав о 19.00.

Ольга Трач

Фото автора