Тернопіль має розбудовуватись, а не забудовуватись.  Таку позицію відстоює депутат міськради по округу №29 Ігор Турський. Чоловік каже, що головною проблемою чи не кожного престижного міста в Україні є проблема територій. Тому, приймаючи генеральний план, депутати повинні тримати курс на розвиток, а не на ущільнення Файного…

Ігор ТурськийКурс на мікрорайони

– Ігор Володимирович, на останньому сесійному засіданні міський голова дав доручення депутатам протягом місяця ознайомитись з Генеральним планом Тернополя по своїх округах. Ви уже встигли це зробити, чи не було блокувань збоку чиновників ради у отриманні тих чи інших документів?

– Так, на своєму окрузі уже повністю розібрався з генпланом. Проте  є і розуміння того, що  я депутат Тернопільської міськради, а не одного округу, відповідно відповідальність лежить на мені за кожну ділянку, за кожен квадратний метр в місті. Тому намагаюсь долучатись до вивчення усіх проблемних зон. Поки не буду впевнений, що максимально вивчив цей документ, тиснути кнопку «за» не буду в жодному разі.  Надіюсь, мої колеги-депутати дотримуються такої ж позиції. Звісно, генплан потрібно приймати, адже це свого роду стратегічний курс розвитку Тернополя на п’ять років. Та разом з тим не слід забувати про  виваженість та відповідальність перед громадою, яка хоче бачити своє місто просторим, із зеленими зонами, парками, а не тотальними багатоповерховими коробками.

От, власне, про забудову. В Тернополі чи не щотижня запалюються нові скандали. На місці скверів виростають багатоповерхівки. Як, на вашу думку, з цим боротись?

– Насправді, це проблема не лише Тернополя, а усіх сучасних міст в Україні. Проблема територій. Я переконаний, що міста повинні розвиватись за рахунок розширення площ, а не через ущільнення забудовами. Повинні виростали нові мікрорайони, а не знищуватись зелені зони в уже існуючих.  Погодьтесь, Тернопіль дуже гарне місто. Тому не дивно, що багато людей хочуть тут жити. Однак не ціною парків та скверів.  От зараз, до прикладу, планують зводити будинок у парку Національного відродження, поруч літака. Особисто я категорично проти цього, і за узаконення там будівництва голосувати  не буду. Хочу також ще акцентувати увагу забудовників на заборону зведення багатоповерхівок в так званому “приватному секторі”. Чомусь, останнім часом почастішала практика купівлі домоволодіння і зведення поміж приватних будинків “висотки”. Такі речі, як на мене,  теж неприпустимі. Люди навпаки тікали від багатоповерхових «коробок», а тут вони їх «знайшли» знову… Це (і не тільки), як  меседж, має бути чітко поданий місцевим  будівельникам – ця каденція міськради бачить курс розвитку Тернополя дещо іншим, від того, до якого вони звикли.

«Ресторанний» Тернопіль

– Зрозуміло, що ціна житла в центрі значно вища ніж, приміром, на окраїні. Як зробити нові мікрорайони привабливими для будівництва?

–  В першу чергу мікрорайони не мають формуватись виключно на житловій забудові. Там мають виростати нові садочки, школи, об’єкти інфраструктури.  Не може бути так, щоб бізнес позводив будинки, заробив гроші, а потім міська рада шукала, де притулити там діточок, в яку школу відправити, на який гурток водити. Тому потрібно системно і виважено підходити до розбудови нових мікрорайонів. Так, вони будуть віддалені від «центру», як ви кажете, але при цьому повинні мати повноцінний «пакет» інфраструктурних об’єктів, які б повністю задовольняли потреби тернополян.

– Ви сказали, що мали нагоду ознайомитись з генпланом. Що найбільше не сподобається в цій стратегії на п’ять років?

– На жаль, на майбутні п’ять років стратегічний план не передбачає розвитку промисловості. У нас немає жодних нових зон, які б призначались під будівництво заводів, нових підприємств, а це в майбутньому могли б бути робочі місця. Тому дуже прикро, що на сьогоднішній день наше місто – це виключно ресторани, магазини та будівельний бізнес…

Каденція без «схем»

– Повернемось до скандальних забудов. На вашу думку, що робити з тими спорудами, які уже побудовані,  проте не зовсім, скажемо, порядним шляхом?

– На жаль, ми не можемо виправити усі помилки, які скоїли задовго до нас. Повірте, серед тих скандальних забудов, як ви їх назвали, є ділянки, які виділяли під будівництво  десятки років тому, хоча у генплані вони були і парками, і скверами… Було б безглуздо зараз займатись популізмом і ініціювати знесення таких будов. Одна річ, якщо це магазин, зовсім інша – якщо це житловий будинок, в якому роками проживають десятки сімей. Особисто я не зміг би пояснити, чому хочу позбавити їх житла, навіть оперуючи генпланом. Тому зараз ми, депутати міськради, можемо виключно не допустити в майбутньому таких «схем», щоб ні наступне покоління ради, ні самі тернополяни не мали підстав нас в цьому дорікнути.

– Громадські організації Тернополя нещодавно проводили акцію під стінами міськради з вимогою до чиновників не ховати генплан від городян та перенести його розгляд в максимально публічну площину. А чи долучаються місцеві ГО до розгляду генплану на округах, спільно з депутатами?

– Вони молодці, що не стоять осторонь та долучаються до процесу розгляду генплану. Однак, мені особисто хотілося, щоб громадськість зуміла працювати на випередження, проаналізувати генплан, прийти до своїх депутатів і звернути увагу на  ті місця, де стратегічно неправильно будувати. Тоді ми могли б попередити проблему, а не «розплутувати» її наслідки. Через це закликаю небайдужих тернополян вже зараз звертатись до своїх депутатів на округах (і не тільки), сміливо заявляти про проблеми.  Мені,як і, думаю, моїм колегам в раді,хочеться, щоб тернополяни пишались тими, за кого віддали свій голос на виборах. Тому ще раз закликаю до спільної роботи, аби з часом кожному з нас було не соромно називати Тернопіль своїм Файним містом.