Італійські каштани «Бріотті» можуть не прижитися у Тернополі. Ще в середині літа листя на молодих саджанцях вкрилося жовтими плямами, і подекуди почало опадати. Зараз на одному з більших дерев, що висаджені на вулиці Руській, вже зовсім немає листя. Є таке деревце і серед маленьких,які ростуть на дамбі. Щоб дізнатися в чому причина такого стану саджанців, фахівці відділу екології управління ЖКГ міськради відправили хворе листя рожевих каштанів на експертизу до Львова. Її результати виявилися невтішними.

– У Львові зробили аналіз листя каштанів, і повідомили, що дерева хворіють через недобрі для цього виду каштанів умови, – розповів Владислав Стемковський, заступник міського голови. –  Їм не підходить кислотність грунту, де ростуть, і дамба не найкраще для них місце, де постійні протяги, також деревам не вистачає поживних речовин. Тому прогнози щодо подальшого розвитку рожевих каштанів не найкращі. Звичайні каштани заражені мінуючою міллю, тому ми висадили на дамбі рожеві каштани, які стійкі до цієї хвороби, але вони виявилися доволі делікатними. У нас немає належних умов для їх повноцінного росту, деревця ослаблені, і тому хворіють. Наразі постачальник саджанців, який їх закупив, придбав також за свій кошт спеціальне підживлення для дерев, і ми їх підживлюємо, тому поки що каштани «тримаються». Навіть, якщо одне-два дерева загинуть, то постачальник готовий за власний кошт посадити нові деревця.

Шістдесят саджанців рожевих каштанів на дамбі і на Руській висадили у листопаді 2014 року. На закупівлю, транспортування і зберігання цих дерев витратили з міського бюджету 60 тисяч гривень. Через деякий час два саджанці з дамби вкрали. Навесні цього року стало зрозуміло, що усі дерева прижилися, і деякі з них навіть зацвіли рожевими «свічками». Але чи виживуть всі «Бріотті» в наших умовах, і в подальшому тішитимуть тернополян гарним цвітом, поки що невідомо.

Ольга Трач

Фото автора