Регіональний ландшафтний парк «Загребелля», рішенням Тернопільської обласної ради, створили у 1994 році. Охороняти цей заповідний об’єкт доручили Тернопільській міській раді. Але з часу оголошення цієї території заповідною зоною, як стверджують в Департаменті екології та природних ресурсів облдержадміністрації, міською радою здійснюється недостатній контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства.

Зокрема, не функціонує спеціальна адміністрація парку, немає служби державної охорони, недостатнє фінансування потреб парку, не вживаються оперативні заходи по боротьбі з браконьєрством, парк втрачає естетичну привабливість, ландшафтну та природоохоронну цінність.

Обласні екологи вже неодноразово, впродовж 2000-2014 років, зверталися до міської ради з проханням вирішити наявні проблеми. На початку березня цього року вони знову звернулися до міського голови Сергія Надала. Серед іншого у їхньому зверненні, вказано що парк постійно забруднюють твердими побутовими та будівельними відходами, фізичні та юридичні особи самовільно будують там тимчасові і постійні споруди, окремі земельні ділянки на території парку використовують не за цільовим призначенням, або як місце для складування будівельних та інших матеріалів, відбувається знищення лісових насаджень, а на Тернопільському ставі і гребному каналі займаються незаконним виловом риби.

Для того, щоб вирішити усі ці проблеми, фахівці Департаменту екології та природних ресурсів ТОДА пропонують міській раді створити адміністрацію парку, службу державної охорони та посилити контроль за охороною водних живих ресурсів.

Інформацію, викладену у зверненні, у міській раді взяли до відома, але запропоновані Департаментом кроки будуть втілюватися у життя поступово, оскільки коштів на це ніхто не дає.

– Мене дуже тішить, коли різні державні органи дають багато ідей і пропозицій, – каже Сергій Надал. –  Але чи хтось з них пропонує фінансування? Ні копійки не дають. А хтось цікавився, за які кошти утримувати адміністрацію парку, охорону, тягнути електромережі. Так, це все у перспективі буде робитися, але за наявності коштів. Ми інформацію взяли до відома. Частина цієї роботи вже робиться, а решту будемо робити при наявності вільних коштів. Я вважаю, що сьогодні утримувати окрему адміністрацію – директора, секретаря, бухгалтера, інших людей, які мають відповідати за цей парк, недоцільно. Сьогодні треба знайти ресурс, щоб зробити там додаткове електрообладнання, щоб дати світло, забезпечити прибирання та очищення. Навіщо створювати нову структуру, якщо цей парк може контролювати об’єднання парків чи інші комунальні установи. Але знову ж таки, хто дасть на це гроші? В одній частині парку вже цього року буде облаштовано Парк здоров’я. Інша частина потребу прорідження, омолодження, прочищення і на це треба серйозні суми коштів, але це ми теж будемо потрошки робити. Стосовно затвердження меж  парку «Загребелля», то розроблена нами документація подана на погодження у Київ і справа з її погодженням тягнеться вже півроку, якщо не більше.

Регіональний ландшафтний парк «Загребелля» займає 630 гектарів. До нього входять дендро-парк по вул.Львівській та Бережанській, лісопарк «Кутківці», лісове урочище «Пронятин», став з намитою частиною і гребним каналом. Зараз Положення про цей парк у Деартаменті екології оновили, відповідно до вимог чинного законодаства, і виставили на громадське обговорення. Ознайомитися із новою редакцією документу можна на офіційному сайті Департаметну, а подати свої зауваження і пропозиції можна у письмовому або електронному вигляді.

Ольга Трач