Часто, коли дитина скоїла не один злочин, а кілька кримінально караних діянь, притягують до кримінальної відповідальності батьків. Така відповідальність встановлена статтею 166 Кримінального кодексу – злісне невиконання батьками встановлених законом обов’язків із догляду за дитиною. Отож слідом за дітьми на лаву підсудних потрапляють тати чи матері.

.

Скажімо, недавно обвинувальний вирок вислухала медична сестра із Шумщини. Її неповнолітнього сина двічі притягували до кримінальної відповідальності. Одного разу він поцупив чужий мопед, іншого – у гуртожитку Шумського ПТУ дуже побив учня.

Під час судового розгляду справи мати у ролі підсудної каялася, мовляв, не змогла належно виховати сина. Він чомусь зростав важкою дитиною: пропускав уроки, не вчився, мусила його перевести у вечірню школу. Жодного впливу на сина не мала, він не слухався, скоїв крадіжку, згодом побив хлопця. Батько постійно на сезонних заробітках. Засудили медсестру до 550 гривень штрафу.

І ось про аналогічні факти у Підволочиському районі повідомили в обласній міліції. Злісне невиконання материнських обов’язків 43-річною жителькою Підволочиська призвело до того, що всіх її трьох дітей притягували до кримінальної відповідальності. А молодшого сина недавно вдруге затримали за підозрою у вчиненні крадіжки.

Як розповіли у Підволочиському райвідділі внутрішніх справ, першим дзвінком для матері став вчинок доньок. Навесні 2009 року дівчата, старшій тоді ще не виповнилося й сімнадцяти, а молодшій було лише 15, перебуваючи в бабусі в селі, обікрали сусідку. Потерпіла торгувала на ринку, тому вдома було чимало всякого краму. Неповнолітні винесли з чужого помешкання все, що змогли взяти: від ювелірних прикрас – до засобів гігієни. За вчинення злочину, передбаченого частиною третьою статті 185 Кримінального кодексу України, обом підозрюваним районний суд виніс вирок – три роки позбавлення волі, щоправда, з випробувальним терміном.

Таке ж покарання через рік випало й молодшому сину. Він разом з товаришем обікрали місцеву фабрику пластмасових виробів, винісши звідти металобрухту на понад дві тисячі гривень. Але і це не змусило матір замислитися над своїм ставленням до дітей, пройнятися відповідальністю за їх життя. Як результат, син знову скоїв крадіжку. У квітні з господарства жителя райцентру зник скутер. Про крадіжку потерпілий заявив до міліції. І першим, хто потрапив у поле зору правоохоронців, як підозрюваний, був їх «давній знайомий». Злочин парубійко скоїв ще з двома особами, старший з яких також має судимість. До слова, затриманий ще не відбув випробовувального терміну покарання за крадіжку дворічної давності. Тож навряд чи цього разу Феміда призначить неповнолітньому іспитовий строк.

Ще один факт дитячої злочинності. Звинуваченій усього одинадцять років. Вона є вихованкою інтернату. Так от, до співробітників чортківської міліції із заявою звернулася жителька райцентру. Жінка повідомила, що хтось побував у її будинку. Щоправда, зникнення цінних речей власниця не помітила, але невідома особа перекинула в приміщенні геть усе.

Яким було здивування чортківчанки, коли міліціонери встановили особу невідомої гості. Нею виявилася п’ятикласниця місцевого інтернату. Зі слів жінки, дівчинка якось приходила до її дітей гратися, але запідозрити дитину у тому, що вона може заподіяти якусь шкоду, й на думку не спадало. Школярка тишком викрала запасний ключ від вхідних дверей, а наступного дня, коли господарів не було вдома, зайшла до будинку і стала шукати гроші. Знайдені золоті прикраси, зі слів самої школярки, їй виявилися непотрібними – дівчинка ще не розуміє вартості таких речей, а от грошей, за якими прийшла, так і не знайшла.

До слова, за малою чортківчанкою не вперше «золоті верби» ростуть. Однокласники не раз підозрювали її у дрібних крадіжках, та й сусіди нарікають, що любить школярка потягнути чуже. Матір дівчинки притягнули до адміністративної відповідальності за неналежне виховання дитини, а от сама винуватиця ще не досягла віку, з якого настає відповідальність.

Ольга Кушнерик, “Свобода”