Японський професор історії з міста Наґано Мітіхіро Ясуї захоплений Україною. Тут, каже він, небо блакитне і його видно далеко.
.
Мітіхіро Ясуї вивчає історію Галичини, зокрема, тему парламентаризму у 20-30-х роках ХХ століття. Якою побачив Західну Україну японський історик, який уже вчетверте відвідав Україну?
«Я пишу працю про представництво різних народів у польському сеймі, як вони знаходили порозуміння чи, навпаки, ні, як ухвалювали спільні рішення і які були пріоритети. Японські історики цікавляться моєю тематикою, бо японці не розуміють саме поняття «народність», міжнаціональні відносини. Щоразу більше іноземців живе в Японії, але ми не маємо досвіду спілкування з рідними народами», – розповів японський професор Мітіхіро Ясуї.
Уперше науковець-історик приїхав із Наґано до Львова у1994 році. Нині він працює над науковою роботою про парламентаризм в Галичині у 20-30-х роках за Польщі.
Зокрема, його цікавлять відносини між українцями, поляками, євреями, вірменами, тобто міжетнічний і мультикультурний міжвоєнний Львів.
«Усе мені видається екзотичним»
Особливо японського науковця вразило блакитне небо в Україні і великий простір між містами, те, що селяни займаються власним господарством. Мітіхіро Ясуї відвідав Івано-Франківськ, Тернопіль і менші міста – Стрий, Бережани, Коломию, Золочів – щоб не з книжок, а на власні очі побачити архітектуру різних стилів, відчути дух кожного міста, де мешкали поруч люди різних національностей.
«Усе мені видається екзотичним. Я багато читав про галицькі міста. А тепер вони мене просто вразили. Західна Україна цілком інша, ніж Східна. На Сході говорять російською. У Києві Вам скажуть «спасібо». А тут чиста українська мова. У цьому проблема, бо це одна держава. І нас це у Японії цікавить, чому так тут відбувається», – каже історик.
Мітіхіро Ясуї після повернення на батьківщину показує своїм студентам відео про Україну і багато розповідає про місця, які відвідав. Він каже, що дедалі більше японців цікавиться Україною. Вони знають, що це держава, де панують економічні негаразди, був Чорнобиль і є газові проблеми.
Мітіхіро Ясуї захоплений відкритістю, щирістю, гостинністю і співчутливістю українців. За 17 років в Україні багато змінилось на краще, каже він. Тільки дороги і далі такі ж погані, повідомляє Радіо Свобода