.

Студенти знову “проголосили” свою республіку в Тернополі. Три дні з 24 до 26 червня цей політично-розважальний захід об’єднував майже сотню людей, які і розважались, і працювали, і серйозні “дорослі” питання вирішували.

.

Про це пише “20 хвилин”.

“Республіка зібралась увосьме”

Ще з 12.00 години першого дня кипить робота: студенти з палатками, кариматами, кульками з їжею захопили “Козацький острів”, що знаходиться у парку “Топільче”. Там будують своє містечко – Студентську республіку. Це справжня, як зазначають самі учасники, копія держави зі своєю економікою, політикою, пресою. У Тернополі на декілька днів утворюється “держава в державі”.

– Республіка – це вже не одноразове явище в Тернополі. Вона починає свою історію ще 2004 роки, – каже учасниця республіки Ірина Вихрущ. – Порівнювати їх важко, так як кожна республіка – це нові емоції. Тільки уяви, студенти на три дні потрапляють у державу, де керують вони самі. Це прекрасна можливість відпочити від реальної політики, а створити свою – таку, як душа побажає.

Студентська республіка з середини – це палатки, що служать домом для студентів, музична апаратура, невеличка сцена для концертних дійств, при вході в місто стоять студенти-митники, які не пропускають на територію без паспорта громадянина республіки. На острівку розміщується близько 10 наметів, сидіти в яких постійно студентам не вдається, оскільки розроблений організаторами план передбачає постійний рух: ігри, змагання, політичні дебати і т. д. Навіть їжу варити часу немає, тому усі харчі студенти постачають з найближчих магазинів. Ранок в республіці – це наймінливіша пора, бо здебільшого молодь не спить усю ніч, влаштовує дискотеки, продовжує грати у вікторини. Не обходиться і без алкоголю, а на ранок, коли пора відкривати республіканський день, усі стомлені та хочуть спати, тому ще години дві, як мумії, бродять по наметовому містечку, остаточно прокидаються та рухаються далі за визначеним розкладом. Організатори заходу подбали про безпеку студентів, які залишались ночувати просто неба, надавши охорону – хлопців з організації “Сокіл”, що повинні були патрулювати територію увесь день та ніч. На острові була облаштована музапаратура, що розряджала атмосферу музичним наповненням. Погода посприяла, адже незважаючи на раптову зливу з градом зранку, по обіді сонце тішило світлом та теплом. Захід проходив у три дні: першого відбулось офіційне відкриття республіки, на яку прибули гості від влади. Володимир Заверуха – організатор заходу – розповів про історію заснування республіки у Тернополі. Прийшли в республіку й справжні політики: Олексій Кайда та Сергій Надал. До речі, головне, що постійно збирає молодь – вибори мера “Студентської республіки”. Проте, хоча кандидатів завжди чимало – конкуренцї немає – між студентами панує лише хороші відносини, бо республіка – це не лише політика, а й знайомства та нові друзі.

– У першу чергу, людина, що вирішила балотуватися на місце мера, не повинна ставити свої інтереси вище за інтереси студентів, які його обрали, – говорить кандидат на посаду мера Роман Довгошия. – Оскільки бути мером студреспубліки – велика відповідальність, яка включає в себе виконання обовязків, які він включив у свою програму змін та за яку його партія обрала лідером. Не можна підвести людей, які в тебе вірили і повторювати помилки наших політиків.

“Грали у “Мафію” і “Що? Де? Коли?”

Проте, не лише політикою та суспільними проблнмами живе тернопільська молодь. Тому в перервах між “важливим” – усі відпочивають. Навіть танці були. Особливо, коли в республіці з’явилась тернопільська співачка Надії Гураль. Власне, вона й зуміла залучити студентів до танцю. Опісля, на учасників чекали ігри в “Мафію”, “Що?Де?Коли?”, змагання з армреслінгу та ін. А потім – була найвеселіша частина: знайомства команд один з одним, обмін враженнями, номерами телефонів і дискотека просто неба.

Частково захід зіпсував дощ. Він падав майже усю ніч, палатки промокли, студенти позамерзали. Тому організатори перенесли захід у кінотеатр ім. Довженка, де на молодь уже чекав політичний тренінг під керівництвом Івана Омеляна, що носить почесне звання “Президент студентської республіки”.

– Я в захваті від цьогорічної республіки, організатори подбали про те, щоб нам такі слова, як “печаль” та “сум” навіть в голову не приходили, – зауважив учасник дійства Андрій. – Звісно, підвела погода, але то дрібниці порівняно з тим, що ми отримали масу задоволення від спілкування з новими людьми, відпочили від батьків та навчання. Найбільше, звісно, мене захопила гра “Мафія”. Коли я приїхав, то дуже хотів навчитись в неї грати, а коли зрозумів що та як, то ще довго не покидав ігровий майданчик. Хоч я в студентській республіці новачок, та обовязково на наступний рік приїду знову.

Останній день видався найцікавішим. Адже обирали вибори мера студреспубліки. Партій-конкурентів було лише дві: “За молодь Тернопільщини”, кандидат у мери – Михайло Лилик та “Файне місто”, кандидат – Роман Довгошия. Кожен створив свою передвиборчу програму, яку розповсюдили журналісти республіки. Агітували кандидати по-різному. Хтось обіцяв писав правду, а хтось мав намір потопити кандидата усіма силами, вдаючись до чорного піару. Звісно, не обійшлось і без замовних статей у жовтій пресі. Республіканцям видали паспорти, з якими вони мали право голосувати за достойного, на їх думку, кандидата. Загалом виборців налічувалось близько ста чоловік, які успішно отримали “документи”.

Вибори тривали одну годину, приємно те, що на відміну від справжніх, студентські вибори пройшли без корупції, фальшивих бюлетенів.

– Якби ж і справжні вибори так відбувались, – пожартував один із виборців.

Звання мер “Студентської республіки” отримав Роман Довгошия. Тепер, головне, як кажуть учасники республіки, щоб усе обіцяне – виконав.

На цьому й закінчилася цьогорічна студентська республіка, але її учасники за рік знову проголосять свою державу в Тернополі.