Різдв’яні шопки діятимуть із 1 по 19 січня у Тернополі та області. Найбільша шопка – у нашому місті, – пише “20 хвилин”.

Одну з шопок уже шостий рік облаштовують у соборі святого апостола Петра, що на вул. В.Великого в Тернополі. Монтувати її почали 26 грудня. А вже в перший день нового року вона приймала своїх відвідувачів. Цю споруду вважають найбільшою в Україні. Її висота – 20 метрів, а ширина – 30.

– Це не просто шопка, це – ціла історія, – говорить тернополянка Євгенія Сокіл. – Важко назвати такого персонажа, який з різдвяної розповіді народження Хреста не був би у ній присутнім. Кожного разу, коли ми з онучкою Олею заходимо сюди, то здається ніби щороку ця шопка інша. Щось додають, дещо вдосконалюють.

Умовно шопку можна поділити на дві частини. Перша – Схід – Єрусалим. Звідки до Спасителя прямують царі, несучи золото, ладан і миро. Друга – Захід – Україна зі своїми золотоверхими церквами. Є там і мініатюрні ставки та лісові звірі й птахи.

– Оригінальною цьогорічна стаєнка стала завдяки ідеї поселити туди живих звірів – кролів, – говорить отець Юстиніан. – Дітвора була просто в захваті. Біля них фотографуються. А старші люди їм приносять сіно.

До самісінького купола майстри натягнули панно, на якому зоряне небо Різдвяної ночі. А справжні зелені ялинки підкреслюють зимову атмосферу.

– На передньому плані є і кілька монахів, які теж поспішають привітати Ісуса з народженням, – говорить далі священнослужитель. – Образи їх створював отець Косма. Не покладаючи рук, весь тиждень працювали отці, дяки, хлопці-прислужники та жінки.

Козацьке Різдво

– Дуже тішуся тим, що у нашому храмі вже понад 20 років є ця деревяна шопка, – говорить настоятель храму Дмитрій Лисак (65 р.). – У собі вона поєднала Різдво та Козацьку добу.

Не менш цікава і різдвяна шопка в церкві Воздвиження Чесного Хреста, що на вулиці Руській. Вся композиція виготовлена з липи.

– Авторами цього дива є український скульптор Володимир Лупійчук із сином Віктором, – розповідає настоятель храму, митрофорний протоірей Дмитрій Лисак. – То була його пожертва нашому храмові. І ось відтоді уже 20 років вона приємно дивує тернополян.

Дерев’яна споруда Вифлеємської стаєнки обгороджена українським тином. Є три царі, ангели, вівці та навіть козаки на конях. Автор поєднав єрусалимський інтер’єр з українськими традиціями.

– Я пишаюся тим, що ця шопка перебуває у нас, – продовжує отець. – Адже наша церква є найстаршою у місті, тож нам і належить берегти християнські та козацькі традиції.

Підземна та “жива” шопки

– Шопка у підземній церкві цікава тим, що усі її персонажі на святвечір починають рухатися, – говорить отець Андрій Шалай (35 р.). – Це дуже подобається дітям.

Не менш оригінальними є шопки Марійського духовного центру, що в Зарваниці. У підземній церкві шопку компонував намісник МДЦ “Зарваниця” Володимир Фірман.

– Він багато подорожує різними державами, – говорить отець Андрій Шалай. – Тож завжди привозить оригінальні ідеї та традиції оформлення різдвяних стаєнок.

Інша – жива шопка – розташована під лісом біля церкви Пресвятої Євхаристії. Це дерев’яна стаєнка із солом’яною стріхою. Отець Самуїл Мосціпан, який колись став ініціатором її створення, щороку додає до неї щось нове.

– Цьогоріч у шопці будуть гуси, вівці, барани, фазани, качки, індики і навіть ослик, – розповідає отець Андрій. – Зовні її прикрасять різнокольоровими гірляндами, всередині утеплять, щоб звірам було тепло. На відміну від трьох інших вона стоятиме тільки до 13 січня.

Гуцульську шопку запропонував створити кілька років тому настоятель церкви Пресвятої Тройці та Покрову Пресвятої Богородиці декан Зарваницький Володимир Опоровський. У цьому храмі її і помістили.

– Кожна шопка цікава по-своєму, – продовжує Андрій Шалай. – Приміром, гуцульська зроблена в суворому українському стилі. Тут – дерев’яний віз та ясла, а фігурки головних персонажів – висотою в людський зріст і у вишитому одязі.