Тернопіль пишається своїм статусом студентського міста, та коли випускники починають шукати роботу на Тернопільщині, виявляється, що студентське місто з точки зору працевлаштування – це не дуже добре, бо випускників багато, вакансій мало, відтак конкуренція на ринку праці висока.

В обласному центрі зайнятості кажуть, що люди з вищою освітою все частіше перекваліфіковуються, здобуваючи робітничі спеціальності і не програють, бо і роботу знайти легше, і зарплати у робітників вищі. А з перевиробництвом фахівців із вищою освітою треба щось робити у масштабах держави.

Нерідко умовою роботодавця є хоча б невеликий досвід роботи працівника. Випускнику вищого навчального закладу взяти його ніде. У центрі зайнятості кажуть, що можуть допомогти розірвати це зачароване коло, – повідомляє TV-4.

– Якщо людина звертається до нас, то ми можемо пропонувати і стажування в роботодавця для того, щоб випускник вузу набув практичних навичок, і потім вже після стажування влаштувався в цього ж роботодавця. Наприклад, в нас десь біля 3 тисяч випускників вузів, то кожен 4-ий з них працевлаштований, – каже перший заступник директора Тернопільського обласного центру зайнятості Олександра Островська.

У центрі зайнятості погоджуються: максималізм – риса молодих. Аби все вдалося, про майбутнє місце робити їм слід подбати заздалегідь, тим більше, що і у вищих навчальних закладах тепер працюють спеціальні відділи, і в центрі зайнятості готові допомагати студентам.

– Випускнику, який навчається на останньому курсі, вже доцільно шукати собі місце праці, знайомитись із тією інформацією, яка є. Якщо він планує залишатись в нас, він повинен знати, які в нас є вакансії, які шанси в нього по здобутому фаху влаштуватися на роботу, які заробітні плати. Але ж тепер в нас молодь мобільна, вона шукає, де більші заробіні плати. Тобто може поїхати в Київ, де, звичайно, можливості працевлаштуватись набагато більші, – зазначає пані Островська.

Вищі навчальні заклади України, кажуть в обласному центрі зайнятості, не перший рік продукують зайві кадри, тому випускники вишів все частіше здобувають додатково робітничі професії і так знаходять роботу. Та з перевиробництвом фахівців із вищою освітою давно пора щось робити, хоч це і непросто.

– Якби була програма на перспективу замовлення кваліфікованих кадрів, але це сьогодні дуже важко зробити, тому що є такі роботодавці, які навіть не можуть спрогнозувати, що протягом року-двох буде, який буде ринок для нього, які умови, а на 5-10 років – це ще проблемніше, – каже Олександра Островська.