Завтрашнє засідання політради «Нашої України» в офісі на Спаській обіцяє стати дуже цікавим. Попередньо головним обговорюваним питанням стане підведення підсумків парламентських виборів, на яких партія, незважаючи на солідні фінансові вливання, набрала в районі 1% голосів. Причому в ході кампанії Віктор Андрійович усерйоз висловлювався, що питання досягнення 5%-ного бар’єру взагалі не стоїть, а «Нашій Україні» потрібно думати про те, як завести в парламент фракцію побільше. Деякі партійці вважають саме Ющенка головною причиною бід «НУ» і збираються в суботу ставити питання про позбавлення партії від лідера, котрий тягне її в трясовину.

Віктор ЮщенкоПетро МандзійТак напередодні завтрашньої політради голова Київської організації партії Андрій Ніцой повідав у «Фейсбуці», що на зборах регіональних лідерів багато виступаючих висловилися в тому дусі, що Ющенко не виконав передвиборчих зобов’язань перед партією і повинен скласти з себе лідерські обов’язки. Ще один «заколотник» – голова Тернопільської організації Петро Мандзій в коментарі «Главкому» висловив жаль, що «люди, які були в «Нашій Україні», стали для Віктора Андрійовича просто зайвими і нецікавими».

«Ми будемо ініціювати на політраді проведення з’їзду, який вирішить всі інші питання, – ділиться планами Мандзій. – На з’їзді буде відкрита розмова і, якщо ми хочемо продовжувати цей проект, то це треба робити зовсім в іншому руслі, ніж зараз. Я говорю не про зміни в ідеології, а про підходи у вирішенні справ. Бренд «Наша Україна» не сприймається народом, а раз так, то ніякий політик – червоний, зелений, сіро-буро-малиновий – вже не може нічого зробити. Потрібно змінювати все в комплексі – і бренд, і лідера».

За підрахунками Мандзія, близько 80% делегатів потенційного з’їзду будуть готові реалізувати неприємний для її лідера сценарій. Втім, чи такий уже неприємний? Нещодавно з’явилася інформація, що сам головний «нашоукраїнець» охолов до рідної захирівшої партії і збирається створювати щось нове на базі громадської організації «Ми – українці». Сайт організації виглядає вельми солідно – на ньому можна знайти склад Ради старійшин (найвідоміша особа тут – Оксана Білозір) і список численних місцевих відділень організацій. Бентежить, правда, що кадровий склад в останній раз оновлювався аж у 2009-му році. Але в «Нашій Україні» запевняють, що Ющенко нікуди не збирається йти, а залишиться з «НУ».

Так член політради Зіновій Шкутяк упевнений, що бренд «Наша Україна» Ющенка досі цікавий, і таврує розкольників.

«Хто такий Ніцой? – Махає рукою Шкутяк. – У партії є багато незадоволених, але ситуація, яка склалася, не є провиною якоїсь однієї людини. Ми ще трошки живемо минулим – нам треба провести перереєстрацію, інвентаризацію партії, щоб зрозуміти реальний стан справ. І після цього на з’їзді внести зміни в статут і програму, чітко позначити правоцентристську ідеологію. Нам треба об’єднати всі партії аналогічної спрямованості в одну і розвивати її далі. Вважаю, що і для Народного Руху у нас знайдеться місце».

Те, що Народний Рух вже фактично злився з «Батьківщиною», Шкутяк, мабуть, забув.

«Ніхто не прибере Ющенка з керівництва партії, такого просто бути не може! – Відрізає глава виконкому «Нашої України» Олександр Ропотенко. – Наскільки я поінформований, на політраді буде ставитися питання проведення звітно-виборного з’їзду і ряд інших питань на зразок змін і доповнень до статуту. І я не вірю, що Ющенко залишить партію заради громадської організації. Це напевно звичайна качка».

До слова, статус Ющенка в партії віртуальний – обов’язки та повноваження «лідера партії» ніяк не прописані в статуті. Тобто фактично ця посада – чисто церемоніальна. Ющенку можна дати реальні важелі, якщо проголосувати на з’їзді за його призначення главою політради, посунувши таким чином Сергія Бондарчука, який в даній ситуації знаходиться на стороні розкольників. Другий варіант – взагалі прибрати цю номінальну посаду зі статуту, видавивши Ющенка з «Нашої України». Бунтівники, зрозуміло, схиляються до другого варіанту. Прихильники Віктора Андрійовича – наприклад, член політради Валентина Руденко – наполягають на тому, щоб формалізувати його статус.

Руденко вважає, що жодних претензій до Ющенка за підсумками виборчої кампанії пред’явити не можна:

«Він зміг залучити спонсорів, необхідні ресурси. Партія в медійному плані потужно нагадала про себе на цих виборах – «Наша Україна» була присутня скрізь, може, навіть більше від багатьох інших партій. Тому які претензії можуть бути до Ющенка? На цих виборах він, до речі, не дуже переживав за результат – для нього було важливо, щоб кожен українець мав вибір».

Прес-секретар Ющенка Ірина Ванникова, яка йшла на вибори в першій п’ятірці «Нашої України», відкрито заявляє про підготовку рейдерського захоплення партії («це все одно, що забрати дитину від батька») і стверджує, що ті, хто незадоволений її лідером, – просто невдячні інтригани:

«Тоді ці люди також повинні чесно розповісти, скільки офіційно грошей вони отримали на рахунки своїх обласних організацій. Я скажу скільки – з 2005 по 2010-й роки на всі обласні організації партії було виділено більше 172 мільйонів гривень. Одна донецька організація отримала за цей час більше 11 мільйонів. І які результати ці люди дали в своїх областях на виборах 2007-го року, на президентських виборах, на місцевих виборах?»

Про Ніцоя і Бондарчука Ванникова висловлюється так:

«Андрій Ніцой, який вже не працює в Центральному виконкомі «Нашої України», у свій час був одним з головних розкольників в Народному Русі. Незрозуміло мені і поведінку Сергія Бондарчука: те, що роблять ці двоє хлопців, – це просто атака на партію Віктора Ющенка. Зараз я розцінюю це як людську підлість. Але я впевнена, що у них нічого не вийде, тому що знаю приблизний математичний розклад за кількістю задоволених і незадоволених».

Член політради «НУ» Володимир В’язівський згадує, що останнім часом в партії була заведена така мода – якщо могло бути проведене якесь не зовсім коректне рішення по відношенню до Віктора Андрійовича, включався «план Б»: «Членів політради обдзвонювали з проханням не приїжджати на засідання. На цей раз навпаки – ті, хто раніше не приїжджав на політраду, напевно там будуть».

Поки диспозиція на завтра вимальовується таким чином. Бондарчук, Ніцой і Ко будуть домагатися якомога скорішого призначення дати з’їзду «Нашої України» з неминучим обговоренням на ньому «лідерського питання». Завдання їх конкурентів – або зірвати засідання політради відсутністю кворуму, або домогтися того, щоб на з’їзді стало питання про вигнання Бондарчука. Інтриги додає той факт, що, за даними джерел в «Нашій Україні», у Бондарчука є більшість у політраді, але прихильники Ющенка контролюють президію.

Сам Бондарчук відмовився коментувати слова Ванникової про «атаку» на партію:

«Мені неприємні будь рейдерські захоплення. Я знаю тільки, що завтра має відбутися політрада, головним завданням якої є призначення дати з’їзду. Інших питань я не знаю. У демократичній партії завжди є діалог – не може бути, щоб, як у радянський час, призначалися лідери, які займали своє місце до останнього подиху. Я не хочу коментувати те, що відбувається в «Нашій Україні», – на з’їзді у людей буде можливість обговорити певну стратегію. Причому не стільки про особистості треба говорити, скільки про шляхи змін, розуміння того, що відбувається і в партії, і в країні. Ніяких особистісних конфліктів у мене немає, просто йде складна, іноді колюча партійна робота».

Якщо згадати історію, то спроб усунути Віктора Андрійовича від керівництва партії було достатньо (зовсім недавно пара Бондарчук – Наливайченко намагалася переформатувати «Нашу Україну» під себе), але вони нічим не закінчувалися. Ющенкові завжди вдавалося консолідувати більшість партійців і «Наша Україна» продовжувала свій дрейф під його пильною увагою. Але розколювання «Нашої України» – це, схоже, перманентний і нескінченний процес.

Джерело: Главком