– Браво! – кричали шанувальники джазу чотирьом талановитим виконавцям 16 листопада. На концерті квартету молодих саксофоністів був аншлаг. Послухати популярні композиції прийшли як 15-річні, так і пенсіонери. Усі казали, що люблять оригінальну музику та підтримують культурний рівень міста.

.

Красиві дівчата вразили учасників квартету саксофоністів Sax Kings у Тернополі. Тернополянам натомість було приємно, що двоє з “королів” навчалися у місцевому музичному училищі. Їм дісталося найбільше уваги шанувальників, – пише “20 хвилин”.

Дарували червоні та білі троянди

Після третього дзвінка на сцену виходить ведуча концерту. Вона коротко знайомить слухачів із “біографією” квартету. Створили його у 2009 році четверо молодих талановитих музикантів – Володимир Гойсак, Михайло Заїкін, Олександр Базел та Олег Заремський. Юнаки шикуться поряд із мікрофонами та виконують першу композицію – “Прибуття цариці Савської”. Зал голосно аплодує. Вступну довідку ведуча дає перед кожним твором, який виконують музиканти. Далі – “Фуга” Йогана-Себастьяна Баха. Усі настільки зачаровано слухають музику, що в залі не чути навіть перешіптування.

Розсмішила присутніх маленька гумористична сценка, яку розіграли хлопці. Один із музикантів на свищику відтворив спів пташки. Інший, використовуючи саксофон, зобразив мисливця, який начебто полює на того пернатого. Після десятої композиції оголошують антракт. Кілька молодих дівчат вибігають на сцену та дарують музикантам червоні та білі троянди.

Глядачі у фойє радо діляться враженнями від виступу джазменів.

– Я вже торік була на їхньому концерті, – каже тернополянка Анна Тимченко. –Знаю, що друга частина буде ще цікавішою. Адже музиканти виконуватимуть сучасніші та ще цікавіші симфонічні твори.

Після антракту до квартету долучається п’ятий учасник – барабанщик Іван Балаш. Тепер звучання симфонічних композицій стає ще більш різноманітним.

Виконали відомі джазові композиції

Музиканти починають другу частину концерту відомою джазовою композицією “Коли святі марширують”. За словами ведучої, саме стиль, який іноді називають траурним, був найпопулярнішим в Новому Орлеані в кінці ХІХ ст. Мовляв, цей напрямок джазу бере початок у творчості духовних оркестрів, які грали на похоронах. Згодом подібна музика поширилися усім світом і стала провідним музичним стилем. Музиканти одну за одною виконують близько десяти композицій. Серед них – Besame mucho Консуели Веласкес, “Тільки ми удвох” Гровера Вашингтона, “Маленька квітка” Джозефа Беше.

Після закінчення концерту до саксофоністів підбігають друзі, знайомі та прості глядачі, щоб привітати, сфотографуватися та отримати автограф. Ми змогли поспілкуватися з музикантами лише тоді, коли вщух гамір.

– Нам надзвичайно приємно виступати для тернопільської публіки, – каже один із учасників квартету – тернополянин Володимир Гойсак. – Дуже вразило, що у залі були заповнені всі місця. Отже, те, що ми робимо, комусь потрібне. Власне, тернопільська публіка дуже вибаглива. Але грати сьогодні було легко, адже присутні дійсно уважно слухали і нагороджували нас гучними оплесками.

Олег Заремський додає, що на концерт прийшло багато молодих і красивих дівчат. Це музикантам було особливо приємно.

– Дівчата у Тернополі – найкращі! – вигукує він.

Став саксофоністом, бо не їв борщ

Юнаки кажуть, що стали саксофоністами, перш за все, завдяки батькам.

– У мене вся сім’я – музиканти, – розповідає інший учасник квартету – Олександр Базел. – Але всі вони грали на струнних інструментах. Мама і один із дідусів – скрипалі. Батько та інший дідусь – віолончелісти. Мене ж вони спровадили вчитися на саксофоніста. І я зовсім не шкодую про це.

Натомість Михайло Заїкін каже, що не планував займатися музикою, адже ніхто у родині такого не робив.

– Коли я був маленьким, то дуже не любив їсти перші страви, – жартує музикант. – Мама через це завжди мене лякала: якщо я не їстиму борщ, то вона віддасть мене в музичну школу – на саксофон. Я дуже боявся, думав: “Та це ж буде так нудно!” Але борщ дійсно не хотілося їсти. Ми довго сперечалися, аж поки врешті-решт мама таки не завела мене в музичну школу. Із часом у мене навіть почало щось виходити. Я полюбив саксофон.

Історія появи назви квартету виявилася ще несподіванішою.

– Коли ми лише робили перші кроки у складі новоствореного квартету, один товариш запросив нас в Об’єднані Арабські Емірати, – розповідає Олег Заремський. – Ми мали там грати для шейхів. Перед поїздкою він запитав: “Як називається ваш квартет?”. Я відповів, що офіційної назви ще немає. Проте тамтешня публіка – непроста. Вони ніколи не слухатимуть ансамбль із назвою “Сонечко” чи, наприклад, “Берізка”. Тож наступного дня той друг приходить і каже: “Я назвав вас Sax Kings”. Нам сподобалося…

Відтоді вже два роки квартет саксофоністів виступає саме під цією назвою. Хлопці вважають, що саме вона їм дарує удачу.

Довідка

Учасники квартету Sax Kings:

Володимр Гойсак та Олег Заремський – із Тернополя. Грають, відповідно, на сопрано та тенорі. Михайло Заїкін – альт – із Сімферополя, Олександр Базел – баритон – із Ужгорода.

Світлана МАЛА