Прокуратура Тернопільської області перевірила, як дотримуються права громадян, котрі постраждали внаслідок Чорнобильської катастроф».

Сьогодні на території області проживає 48 834 чорнобильців. З них – 2 758 учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в тому числі 872 інваліда, 9 168 дітей, 352 вдови.

Як засвідчили прокурорські перевірки, нерідко ці люди, з підірваним катастрофою  здоров’ям  та злиденним рівнем  життя, не забезпечені належним медичним  обслуговуванням та соціальними  пільгами, які гарантує держава.

За інформацією прокурора відділу захисту конституційних прав і свобод громадян та інтересів держави прокуратури області Олени Халанчук, зокрема, були виявлені факти не надання компенсацій і пільг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Так, прокурором Заліщицького району встановлено, що управлінням праці та соціального захисту населення райдержадміністрації допущено заборгованість з виплати компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування громадянам, які належать до І та ІІ категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи на суму понад 30 тисяч гривень. Аналогічні факти виявлені у Збаразькому, Бучацькому, Монастириському, Тернопільському районах і місті Тернополі.

Виявлені і численні порушення щодо забезпечення прав чорнобильців на охорону здоров’я, безоплатності надання медичної допомоги. Зокрема, в діяльності Кременецької райлікарні встановлено, що згідно із звітом, упродовж 2010 року диспансеризацією охоплено 314 громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з яких 144 ліквідатори, 14 евакуйованих громадян, 83 проживаючих в зоні відчуження та 73 дитини.

Проте, при перевірці медичних карток хворих встановлено, що нерідко в документи  вносять фіктивні записи про лікування хворих.

Згідно із поданими  лікарями статистичними даними за 2010 рік – 14 ліквідаторів аварії на ЧАЕС пройшли комплексний медичний огляд з участю терапевта (педіатра), хірурга, офтальмолога, гінеколога, невропатолога, ендокринолога. Фактично, 14 хворих, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у 2010 році оглянуті лише сімейними лікарями. Аналогічні порушення виявлено прокурорами Бережанського, Гусятинського, Заліщицького, Збаразького, Зборівського, Козівського, Кременецького, Лановецького, Підволочиського, Підгаєцького,  Теребовлянського, Тернопільського, Чортківського, Шумського районів та м.Тернополя.

Всього, за наслідками проведених у поточному році перевірок у цій сфері,   працівники органів прокуратури області внесли 73 подання та приписи, за їхніми документами реагування до дисциплінарної відповідальності притягнуто 53 посадових особи, відшкодовано  до бюджету  понад 100 тисяч гривень.