По 40 гривень щомісяця доведеться додатково сплачувати тим бездітним, які мають більше 30-ти років та офіційну зарплату від 2000 гривень. Це станеться, якщо у Верховній Раді приймуть зареєстрований нещодавно відповідний законопроект, пише “20 хвилин”.

– Багато сімей зараз не можуть мати дітей, – говорить обурений тернополянин Сергій Киричук. – Як тоді бути? Нести на роботу довідку про те, що ти хворий і не можеш мати дітей? Не всі ж на таке погодяться.

Для багатьох бездітних сімей – це і так психологічна травма, додає чоловік, а тут ще й податками обкладають.

Порахували, хто не хоче одружуватися

Законопроект про збільшення податку на доходи для бездітних сімей зареєстрували у Верховній Раді член НУ-НС Катерина Лук’янова та колишній губернатор Тернопільщини, регіонал Ярослав Сухий.

Якщо до 30 років громадяни України не обзаведуться дітьми, тоді вони платитимуть 17% податку на доходи фізичних осіб, незалежно від рівня доходів, передбачено законопроектом.

– До 30 років людина має право думати, кого вона хоче собі за дружину або за чоловіка, є час здобути освіту, зробити кар’єру, створити сім’ю і народити дитину, – вважає ініціатор законопроекту Катерина Лук’янова.

Метою законопроекту є збільшення бюджетних надходжень і рівня народжуваності, кажуть його автори. Додатково до бюджету, за їхніми підрахунками, може надійти до 800 млн грн.

– Ми порахували тих тунеядців, які не хочуть женитися і заводити дітей, – заявив народний депутат Ярослав Сухий. – І виступили з ініціативою збільшити податок на доходи для бездітних.

Винятком стануть лише бездітні інваліди I-III груп. Водночас при наявності у сім’ї більше трьох дітей ставка податку на доходи фізичних осіб складатиме не 17, а 5-10%.
Платити за бездітність доведеться навіть тим сім’ям, які не можуть мати дітей через стан здоров’я.

– Тоді нехай усиновлюють дітей, нас це не обходить, – заявив пан Сухий у коментарі одному з телеканалів.

Нагадаємо, зараз податок на доходи з фізичних осіб становить 15%. У разі прийняття цього законопроекту бездітним громадянам віком від 30 років доведеться платити податок на доходи у розмірі 17%, тобто на 2% більше. Якщо, наприклад, середньомісячна зарплата становить 2000 гривень, тоді холостякам щомісяця доведеться сплачувати на 40 гривень податку більше, ніж тим, хто виховує дітей. Якщо подружжя не має дітей, тоді щомісяця при такій же зарплаті воно додатково недоотримає у сімейний бюджет по 80 гривень.

Вперше ідея з’явилася у Тернополі

Нагадаємо, що два роки тому Тернопільська міськрада прийняла звернення до президента з проханням ввести відрахування з чоловіків, які при досягненні 25-річного віку не виховують дітей. Ініціатором виступив тодішній секретар міськради бютівець Тарас Білан.

– Так, ми приймали звернення про відрахування з бездітних чоловіків, але тоді деякі всеукраїнські видання трішки не так подали нашу інформацію, – розповів Тарас Білан. – Нині темпи зменшення кількості населення в Україні є одними з найвищих у Європі. Якщо ситуація не зміниться, то через низьку народжуваність у найближчі 40 років українців буде щонайбільше 35 млн.

Ініціатива тернопільських депутатів жодним чином не стосувалася жінок. Депутати міськради пропонували запровадити відрахування у розмірі 6% від зарплати тільки з чоловіків, які досягли 25-річного віку і не виховують дітей.

– Навіть серед моїх знайомих є кілька таких “бобилів”, яких цікавлять тільки розваги, машина і дівчина, – каже Тарас Білан. – А про створення сім’ї і продовження роду вони й думати не хочуть. Коли наше покоління досягне пенсійного віку, нікому буде сплачувати податки. Тому й виникла така ідея.

Тарас Білан також додав, що ця ініціатива міськради не стосувалася чоловіків, які не можуть мати дітей за станом здоров’я.

Вирішують проблему не з того боку

– Подібний законопроект є невдалою спробою завуалювати економічні прорахунки уряду, – каже митрофорний протоієрей УАПЦ Євген Заплетнюк. – Це моя особиста думка як священика. Те, що є намагання збільшити чисельність населення, звісно ж, добре, але, на мій погляд, влада почала вирішувати це питання не з того боку.

Священик вважає, що потрібно створювати умови для того, щоб люди могли народжувати, а не штрафувати їх. Також потрібно спрощувати процедуру усиновлення для тих сімей, які не можуть мати дітей, і сприяти їм у цьому.

– Ми живемо у такому суспільстві, в якому після Чорнобиля багато сімей не можуть мати дітей, – каже отець Євген Заплетнюк. – Потрібно допомагати, створювати умови, щоб вони могли народжувати. А штрафувати їх за бездітність – це блюзнірство.

Герої Радянського Союзу за бездітність не платили

Податок на бездітність існував в СРСР упродовж 50 років. Такий податок запровадили у 1941 році. Бездітні чоловіки віком від 20 до 50 років та бездітні заміжні жінки від 20 до 45 років повинні були відраховувати 6% зарплати державі. Із заробітку менше 70 карбованців податок не збирали. Звільняли від податку осіб, які не мали можливості народити дитину за станом здоров’я. А також тих, в яких діти загинули під час війни, померли або зникли безвісті.

Також існували пільги для студентів віком до 25 років, Героїв Радянського Союзу, військовослужбовців і членів їхніх сімей.

Вказаний податок припиняли стягувати у зв’язку з народженням або усиновленням дитини і знову продовжували стягувати у разі загибелі єдиної дитини.

З кінця 80-х пільги з податку отримали молодята протягом одного року з моменту реєстрації шлюбу. До цього молоді дружини сміялися з того, що повинні народити негайно після весілля.