З початку жовтня в управління соціальної політики за нарахуванням субсидій звернулося вже понад дві з половиною тисячі тернополян.

Начальник управління Володимир Сулима відзначив, що після введення змін до Порядку нарахування субсидії з першого травня цього року, кількість субсидіантів у місті із 48 тисяч скоротилася до 8-ми тисяч. Упродовж літа тернополяни мали можливість уточнити в управлінні соціальної політики чи матимуть вони субсидії з початком опалювального сезону. А для того, щоб отримувати пільгу їм необхідно подати нову заяву та декларацію про доходи. Є також категорії населення, яким не треба подавати нові документи.

– Щоб отримувати субсидії під час опалювального сезону не потрібно звертатися в управління соціальної політики із заявами сім’ям, які отримували субсидії у літній період, – зазначив Володимир Сулима. – Субсидії на опалювальний період їм будуть перераховані в автоматичному режимі. Ще одна категорія – ті, хто звернувся із заявами після першого травня 2018 року, але їм субсидія не вийшла по розрахунку, тобто була нульова субсидія. Їхні документи є у нас в базі, і ми також їм субсидії перерахуємо в автоматичному режимі. Це дві категорії сімей, яким не треба до нас звертатися. Всі інші сім’ї, які претендують на субсидії, обов’язково повинні подати нову заяву і декларацією про доходи. Це ті, у кого впродовж цього періоду відбулися зміни у складі сімей. Знаємо, що дуже багато сімей когось реєстрували, когось знімали з реєстрації, були випадки, що розлучалися для того, щоб набути права на отримання субсидії. Якщо сім’я бачила, що вона не має права на субсидію з різних причин: придбали щось на суму більше, як 50 тисяч гривень, отримали у власність земельну ділянку чи будинок, але проходить рік часу з придбання і сім’я може звернутися за призначенням субсидій. Є інші випадки, передбачені Постановою Кабміну і Положенням, тому ми з 1 травня неодноразово рекомендували кожній сім’ї звернутися до нас і уточнити своє право на отримання субсидії або проконсультуватися, як отримати це право, що необхідно зробити для того, щоб набути права на призначення субсидії починаючи з 1 жовтня цього року. Зробити це можна і зараз.

Хто може отримувати субсидії, а хто – ні прописано у Положенні про призначення субсидій. З першого травня право на отримання субсидії втратили власники квартири площею понад 120 квадратних метрів і будинку – понад 200 квадратних метрів, сім’ї, у яких є автомобіль, дата випуску якого менша п’яти років, сім’ї, у складі яких є діти, яким виповнилося 18 років, але вони не навчаються і не працюють, або мають доходи менші, ніж мінімальна зарплата та інше. Якщо ж людина втратила право на отримання субсидії, але перебуває у складній життєвій ситуації чи з інших причин не може у повній мірі оплачувати комунальні послуги, то вона може звернутися до комісії, створеної виконавчим комітетом, щоб розглянули її випадок та все-таки призначили субсидію.

– На практиці бачимо, що мешканці міста не в повній мірі реалізовують своє право на отримання субсидій, – каже Володимир Сулима. – Навіть при обмежених функціях комісії, які вона сьогодні має, бачу, що частина сімей може набути права на субсидії при певних обставинах. Наприклад, якщо у складі домогосподарства є особа, яка не має доходів або отримує дохід нижче мінімальної зарплати, або не сплатила єдиний соціальний внесок, то сім’я не має права на призначення житлової субсидії. Але комісія може розглянути це питання і прийняти позитивне рішення при умові коли ця особа перебуває у складних життєвих обставинах, спричинених хворобою і це підтверджено висновком лікарсько-консультативної комісії. Тобто має бути довідка ЛКК. Якщо на цю особу є довідка ЛКК, що вона хворіє, то комісія може прийняти позитивне рішення щодо призначення субсидії.

Щоб субсидії отримували більше тернополян, на нещодавній сесії міської ради депутати прийняли звернення до Кабміну.  У ньому йдеться про те, щоб розширити повноваження комісії при виконавчому комітеті і призначати субсидії у таких випадках:

коли у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є  повнолітні особи у яких відсутні доходи або доходи менші ніж розмір мінімальної заробітної плати або вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування і які перебувають в складних життєвих обставинах – призначати субсидію без додаткових вимог, а саме наявності довідки лікарсько-консультативної комісії та сплати єдиного соціального внеску в розмірі не меншому ніж мінімальний;

коли у складі домогосподарства є особи, які були  за кордоном більше 60 днів, а сім`я перебуває в складних життєвих обставинах;

загальна площа житлового приміщення перевищує 120 квадратних метрів для квартири і 200 квадратних метрів для індивідуального будинку за умови, що в  квартирі чи будинку зареєстровані лише непрацездатні особи або сім`я перебуває в складних життєвих обставинах;

при призначенні субсидій не враховувати членів сімей, які зареєстровані, але фактично не проживають.

Ольга Трач