У курячих приправах основний складник – підфарбована сіль, ароматизатори та підсилювачі смаку.

Тож подумайте двічі, чи купувати такі приправи для себе і своєї сім’ї, застерігають експерти. Зазвичай господині додають їх до перших і других страв, щоб покращити їх смак і аромат. При цьому часто не читаючи, з чого зроблені ці приправи.

– Додаю приправу до супів, котлет, тушкованої капусти, інших других страв, – перелічує тернополянка Світлана, яку кореспонденти “20 хвилин” зустріли в супермаркеті. – Тоді вони виходять смачнішими, мають хороший аромат. Не читала, що там написано на упаковці. Точно є сіль. Також намальовані морква, кріп, цибуля. Та й що тепер без хімії роблять? Однією приправою не отруїмось…

Багато фарбованої солі і трохи овочів


Згідно зі стандартом, приправи – це пряноароматичні суміші для перших і других страв. Їх роблять із суміші спеціально підготовлених прянощів, солі, цукру, сушених овочів і зелені з додаванням підсилювачів смаку або без них.

– Звучить усе заманливо. Однак насправді все трохи інакше, – каже керівник експертно-аналітичного відділу Центру експертиз «Тест» Ніна Кільдій. – Якщо прочитати уважно склад курячих приправ і провести деякі дослідження, то виходить, що така приправа являє собою швидше ароматизовану підфарбовану сіль з додаванням сушених овочів. Дійсно, курячі приправи на 70% складаються з солі.

З “курячих інгредієнтів” у складах приправ обов’язково є ароматизатор, ідентичний натуральному “курка”, іноді курячий жир або сушене м’ясо курки.

Додають фарбники та ароматизатори


Деякі виробники вказували на упаковках відсоток курячих інгредієнтів у приправі. Щоправда, у мінімальних кількостях – 1% курячого жиру або й 0,2% сушеного курячого м’яса. Тож надавати смак курки в приправі можуть хіба ароматизатори. Натомість шматочки сушених овочів – моркви, перцю і зелені є.

– Те, що продукт містить йодовану сіль, безумовно, добре, а от її кількість не тішить, – продовжує фахівець. – А фраза “без консервантів” є досить безглуздою, бо з такою кількістю солі – 73,11% від всього вмісту – вони і не потрібні.

Крім цього, всі приправи містять підсилювачі смаку, причому три відразу: глутамат натрію – Е621, інозінат натрію – Е631 і гуанілат натрію – Е627.

Перевірили приправи в лабораторії


Експерти дослідили шість курячих приправ – “Мівіна”, “Приправка”, “Ароматика”, “Роллтон”, “Мрія” і “Торчин”. Оцінювали маркування та упаковку, а також перевірили їх у лабораторії, зважили та продегустували.

– У лабораторії приправи перевірили за кількома показниками: кількістю солі, наявністю підсилювачів смаку та іншими, – каже Ніна Кільдій. – Так ми виявили, що приправи на 70-73% складаються з солі. Що, по суті, не дивно: у складі всіх протестованих приправ на першому місці вказана саме сіль. А ця речовина не така вже й безпечна для організму людини.

Також в лабораторії виявили, що в приправах є підсилювачі смаку, зокрема глутамат натрію. Однак їхній вміст не перевищує ті норми, які дозволила використовувати в продуктах держава.

Курку знайшли тільки в назві приправи


Експерти «Тесту» шукали в приправах і курятину.

– Адже деякі виробники – “Мівіна”, “Приправка” і “Роллтон” вказували в складі продукту сушене м’ясо, – продовжує фахівець. – Щоправда, наші пошуки закінчились нічим – м’яса курки ми в приправах не знайшли.

Однак це, за словами пані Кільдій, швидше за все, пов’язано з тим, що при сушінні курятини ДНК білків м’яса повністю зруйнувались, тому навіть за допомогою прогресивних методів досліджень обіцяного виробниками м’яса в приправах не знайшли. Тим паче, що кількість м’яса в продуктах була дуже малою.

Також з приправ приготували бульйони, дотримуючись рекомендацій на упаковках.

– Якихось спеціальних вимог до приправ немає. Просто вони повинні відповідати своєму найменуванню, – каже фахівець. – І хоча яскраво вираженим саме курячим ароматом і смаком приправи не змогли похвалитися, відверто неприємних відтінків відзначено не було.

Загалом за результатами тесту приправи отримали досить високі оцінки. Все ж, вибираючи приправи, почитайте, з чого вони зроблені і чи справді хочете їх вживати.

Результати тесту приправ


Марка   Оцінка за тест
“Мівіна” відмінно
“Приправка” відмінно
“Ароматика”добре
“Роллтон” добре
“Мрія” добре
“Торчин” задовільно