Як ми повідомляли, 2013-й рік у Тернополі проголошено роком Яна Тарновського. Відповідне розпорядження видав міський голова Сергій Надал.

Ян ТарновськийУ міському управлінні культури розповіли, що вшановувати Яна Тарновського почнуть традиційно – з виставки.

– Перші заходи, які будуть відбуватися, це буде виставка польської дипломатії. Зараз вирішується, чи вона буде в Українському домі, чи вона буде в художньому салоні. І ця виставка розпочне такий цілий цикл вшанування засновника міста Тернополя, – зауважив начальник управління культури Олександр Смик.

Ян Тарновський – польський магнат, воєвода у 1540 році на околицях Речі Посполитої збудував оборонну фортецю, на місці якої пізніше й утворився Тернопіль.

Однак місцеві історики неоднозначно ставляться до постаті Яна Тарновського. Адже він провадив політику ополячення українського населення.

– Як державний діяч, як, у нього навіть був такий титул воєвода Руський, то він здійснював антиукраїнську політику і, відповідно, інакшої політики просто він здійснювати не міг. Тому що це були його прямі обов’язки. Він забезпечував процвітання і безпеку своєї держави – Речі Посполитої. А українські землі, як відомо, входили до складу цієї держави, – розповів директор обласного державного архіву Юрій Гумен.

Основна резиденція роду Тарновських знаходиться у місті Тарнув у Польщі. Це місто, до речі, є економічним і культурним побратимом Тернополя.

Кореспондент «За Збручем» опитав на вулицях міста двадцятьох тернополян різного віку, чи знають вони, хто такий Ян Тарновський. Левова частка городян відповіли, що – ні. Дехто плутав Яна Тарновського із генералом Мироном Тарнавським, ім’ям якого названа одна із вулиць Тернополя. І лише двоє із двадцяти припустили, але остаточно у своїй відповіді були не впевнені, що Ян Тарновський має якесь відношення до заснування нашого міста.