.

Бочковий квас не відповідає нормам якості, а продавці можуть не дотримуватися правил гігієни, наголошують у санстанції. Адже перевірок, які б підтвердили чистоту бочок, підприємці не проходили, пише “20 хвилин”.

.

Бочковий квас у Тернополі продають без дозволів. Чистоту бочок медики не перевіряли, тому покупці можуть отруїтися.

Люди ж про це не знають і насолоджуються напоєм, ризикуючи здоров’ям.

Раніше був смачнішим

Продавати квас у Тернополі почали ще з початку травня. Закінчують, як правило, у жовтні.

– Я не дуже люблю квас, а от знайомі залюбки ним смакують, – розповідає тернополянка Галина Слив’як, котру кореспондент “20 хвилин” зустріла біля залізничного вокзалу, де продають квас. – Вони кажуть, що влітку він – незамінний. Адже, на відміну від солодкої газованої води, після нього не мучить спрага. Вип’єш склянку-дві – і одразу легшає.

Жінка згадує: кілька років тому квас був смачнішим. А тепер – зіпсувався.

– Те, що нині називають квасом, – зовсім інше на смак, – наголошує пані Слив’як. – Чи то рецептура не та, чи, може, підприємці економлять на складових товару. Тому квас я тепер купую рідко.

А от продавець квасу Марія Груша обожнює пити напій у спеку. Жінка вже шість років продає квас від Тернопільського заводу безалкогольних напоїв. Реалізує його не з бочки, а зі спеціального резервуару, який пройшов перевірку.

– Улітку за день можу продати й 150-200 літрів, – каже жінка. – Хоча біля “6-го магазину” не так багато людей, як у Центрі, але розкуповують охоче.

У кінці дня, продовжує пані Груша, вона миє резервуари. Каже, якщо цього не робити, буде біда, бо ж квас роблять на дріжджах.

Ціна тут помірна, і це подобається споживачам.

– За 0,180 літра – 75 копійок! – говорить один із покупців. – За півлітра – дві гривні. Часто за таку ціну в магазинах не купиш навіть газованої води. А від неї користі – нуль.

Видали 14 дозволів

Цьогоріч дозволи на реалізацію квасу в Тернополі отримали тільки 14 представників заводу безалкогольних напоїв, кажуть у міській санстанції.

Тернополяни повинні знати, що квас реалізують не тільки з бочок, а й із резервуарів, які ще називають “Прохолодами”, – пояснює завідувач відділу гігієни харчування Ірина Поліщук. – Це апарати, які підтримують постійну температуру під час реалізації напоїв. Вони підключені до водопровідної мережі. Мають певні режими миття. Наприкінці робочого дня продавці промивають їх протягом 10-ти хвилин проточною водою. Раз на п’ять днів миють спецзасобами. А раз на 10 днів їх дезінфікують. Це забезпечує чистоту продукту.

Працівники санстанції регулярно проводять мікробіологічні дослідження квасу та якості миття скляного посуду. Продавці цього напою повинні попередньо пройти медогляд та мати при собі медкнижку та чистий спецодяг на робочому місці. У них мають бути й супровідні документи, які підтверджують якість та походження продукції.

А от скляні стакани миють неякісно, що виявили спеціалісти санстанції на п’яти торговельних точках. Це лабораторно підтвердили висіванням кишкової палички. Якщо квас реалізують із бочки, то на ній має бути маркування, номер, адреса та назва виробника, а також прізвище продавця.

Краще одноразовий посуд

– Ми рекомендуємо підприємцям використовувати пластикову тару, – продовжує пані Поліщук. – Люди повинні самі обирати, із якого посуду квас буде для них безпечнішим. Можливо, краще переплатити 10 копійок, проте отримати гарантію, що на тарі не буде бактерій. Адже продавець квасу може недобросовісно помити склянку. А це вже загрожує кишковими інфекціями навіть при відмінній якості продукції.

Згідно із санітарними нормами, продавці мають ретельно мити склянки після використання. А в кінці дня – дезінфікувати у спеціальному розчині.

– Ми стоїмо перед вибором: заборонити чи дозволити використання склянок, – каже вона. – З одного боку, уникнемо розповсюдження бактерій. Однак, може, для когось навіть 10-20 копійок мають суттєве значення. Тобто ми позбавляємо споживачів права вибору.

Дозвіл на бочковий квас не давали

Ірина Поліщук наголошує, що цього літа не надали жодного дозволу на реалізацію бочкового квасу.

– Якщо бочки не мити згідно з вимогами санстанції, то виникає сприятливе середовище для розмноження мікробів та бродіння, – додає вона. – А це вже може призвести до отруєння.

Аби квас був чистим, наприкінці дня бочку потрібно везти у спеціально обладнане місце для дезінфекції. Це стосується і склянок, наголошує Ірина Поліщук. Резервуари ж можна ретельно вимити проточною водою на місці.

Оскільки дозволів на реалізацію бочкового квасу не давали, його продавці торгують несанкціоновано. Працівники санстанції планують провести спільні з муніципальною міліцією та правоохоронними органами рейди, аби виявити порушників.

Бочковий все ж продають

Попри відсутність дозволів, біля залізничного вокзалу кореспондент “20 хвилин” у вівторок, 7 червня, бачила продавця, який реалізовував бочковий квас.

– У нас натуральний квас, – розповідає продавець Надія Гайда. – Це стовідсотковий хлібний напій, зроблений на джерельно чистій воді. Я вже другий рік тут його продаю. У мене багато постійних клієнтів.

Бочка, з якої наливає жінка, – 300-літрова. Через велику кількість покупців напій не застоюється, запевняє продавець.

– За два дні в мене вже нічого не залишається, – каже жінка. – Сиджу до 20-21.00. Власники намагаються, аби продукцію продавали якнайшвидше. Вони мають усі необхідні документи. У мене є медична книжка. Постійно стежу за чистотою. Люди це цінують. Серед постійних клієнтів – чимало таксистів, котрі приїжджають саме сюди, аби втамувати спрагу.

І дійсно, біля жінки постійно була черга. Квас вона продавала у пластикових стаканчиках. Маленький, 0,2 л, коштував 2 грн. Більший, 0,5 л, – 4 грн.

– Я й сама залюбки п’ю квас, – говорить жінка. – У ньому відчуваю присмак меду. У мене довго були проблеми з підшлунковою та печінкою, а тепер як рукою зняло. А от на ринку колись купила з малої бочки, то отруїлася.

Посвідчення не мала

Ще одного реалізатора бочкового квасу кореспондент того ж дня зустріла на Центральному ринку поблизу зупинки громадського транспорту. Його бочка – на 50 л.

Напій, як розповіла продавець Надія Гогусь, привозять із Рівного. Проте звідки саме, уточнити не могла.

– Квас смачний, свіжий привозять щоранку, – каже вона. – Люди купують. За день продаю 50-70 літрів. А щоб він завжди був прохолодним, застосовуємо спеціальний апарат – охолоджувач.

На запитання з приводу документів на товар, пані Гогусь запевнила, що усі вони – у повному порядку. Навіть витягла, проте не показала, сертифікат якості. Жінка також запевняла, що не порушує термінів реалізації. Однак посвідчення при собі не мала. А от на бочці з напоєм ми не побачили жодної позначки про дату привезення та кінцевий термін його продажу.

Протягом наступного тижня працівники міської санстанції об’їдуть ще декілька торговельних точок. Крім того, за словами пані Поліщук, мають видати вісім дозволів на реалізацію квасу в “прохолодах”.

Наталія Бурлаку, “20 хвилин”