До 140-ї річниці від дня народження нашого земляка, відомого фольклориста, етнографа та літературознавця Володимира Гнатюка в державному архіві Тернопільської області відкрилась виставка під назвою “Знавець перлин народних”.

Серед експонатів – чимало особистих та родинних фотографій Гнатюка, листів та матеріалів, які розповідають не лише про його творчість, а й життя.

Оригінали листів до дружини та дітей, безліч документів та матеріалів, особисті та родинні фотографії Володимира Гнатюка нині мовчки розповідають про життя та творчість видатного діяча двадцятого століття.

– Проживши всього 55 років, він залишив нам велику спадщину, адже був збирачем, укладачем і видавцем багатьох українських народних пісень, щедрівок, коломийок та інших перлин народної творчості, – каже головний спеціаліст відділу інформації та використання документів державного архіву Тернопільської області Тетяна Маркевич.

Володимир Гнатюк народився 9 травня 1871-го року у селі Велеснів нинішнього Монастириського району Тернопільщини. Науковою роботою почав займатись ще гімназистом. Вже тоді публікували його перші дослідження фольклору. “Коломийки”, “Галицько-руські анекдоти”, “Гаївки”, “Українські народні байки”, “Колядки і щедрівки” – це назви далеко не всіх його збірок, що бережуть культуру українського народу. Вчений був близько знайомий з Іваном Франком, Лесею Українкою, Ольгою Кобилянською, Василем Стефаником, Михайлом Коцюбинським.

Дослідники творчості Гнатюка пишуть, що якби не Гнатюк, то не було б і повісті Коцюбинського “Тіні забутих предків”.

Неодноразово в переписці з Коцюбинським Гнатюк просив, щоб він написав щось про гуцулів, і так в 1913 році вийшла повість “Тіні забутих предків”.

“Сьогодні у Велесневі відкривається музей Володимира Михайловича Гнатюка” – сповіщала газета “Ленінський промінь” за 31 травня 1969 року. Перед будинком етнографічно-меморіального музею сьогодні стоїть пам’ятник вченому. Погруддя академіка відкрили і перед Тернопільським національним педагогічним університетом, якому у 1997-му році присвоїли ім’я видатного земляка – Володимира Гнатюка, – повідомляє телеканал TV-4.