Книгу, яка руйнує ідеальні уявлення про відомих політичних та громадських діячів часів національно-визвольних змагань, видали у Тернополі. Автор книги «Нарис з історії Українських визвольних змагань 1917-1918 роки. Про що «історія мовчить» – публіцист, літератор, дослідник української історії, Роман Млиновецький (Бжеський). Вперше ця наукова праця була видана ще за життя автора у 1970-му році. Вдруге її видали у 1994 році у львівському видавництві «Каменяр». Ідею щодо третього перевидання книги у Тернополі подав заступник голови ГО «Народна рада» Володимир Величко. А репринт першого видання, нічого не змінюючи в оригіналі, зробили у видавництві «Джура». Передмову до нового видання написав відомий тернопільський письменник та громадський діяч Олег Герман.

avtoryПро період 17-18 років є багато художніх, образних книг, а це – збірник документів того періоду, – розповів Олег Герман. – Кожен літератор малював свій образ так, як він хотів, а це сухі документи, які розповідають про те що творилося в УНР, в радах, в потоках політичних. Подані звіти, хто виступав, що пропонував, які були ідеї, хто був по який бік. Коли я її перечитав, то одразу спав на думку вислів: «Не твори ідола для себе». Ця книга руйнує ідеалізацію певних постатей і політичних потоків, вона відкриває не тільки верхівку айсберга, а й дно. У книзі показано, що помилки того часу – це у великій мірі суб’єктивні помилки певних політичних та громадських лідерів: Винниченка, Грушевського, Петлюри, Скоропадського та інших. Нам потрібно детально вивчити історіографію їх життя, зрозуміти, що вони робили добре, і віддати їм належне, але й побачити, що вони робили хибне, і зробити висновки, щоб не повторювати їхніх помилок.

Книга, за словами ініціатора видання Володимира Величка, дуже актуальна в даний час. Адже вона дає відповіді чому Україна не стала незалежною на початку 20 століття, тоді коли таку незалежність здобули Польща, Чехословаччина та інші.

Чому ми не здобули державність у 18 році, коли це відбулося у Польщі, Чехословаччині? – запитує Володимир Величко. – Відповідь дає книга Млиновецького: тому, що тодішні лідери не ставили перед собою питання самостійної України, і тому ми її не мали. Тому ми хочемо, щоб українці прочитали цю книгу, хочемо залучити їх до розмови, до роздумів чому так сталося, і зробити висновки стосовно того, як себе поводити далі вже сьогодні.

Актуальна книга ще й з іншої причини. Вона пояснює те, що сьогодні відбувається в Україні на Сході. Олег Герман проаналізував кілька цитат з видання і порівняв їх із сьогоденням. Результати були вражаючими.

Я брав цитати, які використані в книзі з листів, праць Винниченка, Петлюри, виступів Грушевського, різних рішень і зіставляв з нинішніми документами, – говорить Олег Герман. – Аналогія просто вражаюча. Цитати Царьова – і виступи Винниченка – це один до одного. І це є драма, бо ми не знаємо на чому ми падали, шпорталися, як нас використовували, і зараз сліпо йдемо знову в те саме горнило. У книзі є унікальні речі, вказані хиби Грушевського, Петлюри, Винниченка. Це великий урок, який треба було вивчити нашим політикам давно, і не порожні слова кидати, не гратися в самолюбування, а бути політиком, і творити українську державу.

Презентація книжки «Нарис з історії Українських визвольних змагань 1917-1918 роки. Про що «історія мовчить» відбудеться у неділю, 20 липня, о 17.00 в обласній філармонії. Як повідомив директор видавництва «Джура» Василь Ванчура, участь у заході візьме донька автора Маргарита, яка приїде з Бразилії, дослідниця творчості Романа Бжеського Тамара Демченко із Чернігова та багато інших цікавих особистостей.

Ольга Трач

Фото автора