Конфлікт між жителями будинку на вулиці Миру, 4 та приватним підприємством «Фабрика меблів «Нова» триває. З 11 листопада люди, які там живуть, виступають проти того, щоб у підвальному приміщенні проводили реконструкцію. Адже через ремонтно-будівельні роботи, за їхніми словами, будинок, якому уже більше 50 років, може просісти. Як доказ руйнувань показують тріщини під підвіконнями, на стінах, на сходах, провали біля люків. Вони стурбовані тим, що можуть залишитись без помешкань.

– В підвалі планують зробити окремий вхід, хоча один вхід уже є, – каже Євгенія Цапко, жителька будинку. – З’явилися отвори для вікон, зробили опалубки, вже привезли вікна – будуть їх вставляти. Кажуть, що це аварійні вікна, але як через них можна буде втікати, якщо вони в землі на глибині більше метра. Нас просто «лохами» роблять. Невже ми щоранку маємо охороняти власний будинок? Що це за порядки? У якій ми державі живемо? Нас ніхто не поставив до відома про заплановану реконструкцію, не спитав. 64 сім’ї у будинку живе. І один забудовник на все має право, йому все дозволено. Кожен день ми тут збираємось, чергуємо. І ніхто не може сказати, хто тут будує і що. Все будівництво відбувається за закритими дверима, і жодна комісія у підвалі не була. Сміття будівельне вивезли, зайдуть – закриють, вийдуть – закриють. Якщо все законно, то чого від людей закриватися? Ніхто не думає, що завтра будинок сяде, і ми опинимось на вулиці. Хто нам дасть квартири? Рухне перший під’їзд, рухне й решта, підвал тягнеться майже до третього під’їзду. Там були опори колись, а зараз ми не знаємо що внизу робиться.

Мешканці будинку зверталися в усі можливі інстанції зі скаргами та проханням перевірити законність реконструкції підвалу. Та контролюючі органи заявляють, що у підприємця-забудовника є всі необхідні документи та дозволи. А про наслідки реконструкції ніхто не говорить.

– Чому коли починали будівництво не зібрали і не порадилися з нами? – зауважує Євгенія Цапко. – Бо вони не вважають за потрібне це робити. Ніхто їм не забороняє будувати, але робіть це законно. Нас звинувачують у тому, що ми вимагаємо від забудовника по 500 доларів США кожному. Це просто приниження. Ми ж просимо повернути усе так, як було раніше. Є документи про те, що виданий дозвіл на проведення всіх робіт, а відповідальності за те, що буде зроблено ніхто не несе. Говорять, що є постанова відповідно, до якої юридична особа, яка веде будівництво не підлягає контролю, і всі контролюючі органи кажуть, що ми не маємо права їх перевіряти, всі в унісон кажуть, що документи в порядку.

Поки проблема не вирішена тернополяни щодня збираються, і чергують біля підвального приміщення, щоб ремонтні робити не продовжували. Вони також подали позов до суду, і сподіваються, що таким чином вдасться зупинити дії забудовника та відстояти свої права.

Ольга Трач

Фото автора