Втриматися на посаді голови Держагентства з національних проектів та інвестицій після скандалу довкола будівництва LNG-терміналу Владиславу Каськіву допомогли кругова порука та покровительство з боку голови Адміністрації Президента.

Про це кажуть експерти, коментуючи м’яке рішення урядової комісії, яка розслідувала обставини підписання скандальної угоди, про догану голові Держінвестицій, пише Радіо Свобода. Йдеться про проект у мільярд доларів, який має на меті подбати про енергетичну незалежність, що його Україна, як виявилося, підписала з лижним інструктором.

Коментуючи результати урядового розслідування, Владислав Каськів сказав: «Моя догана – це ціна, завдяки якій всі українці дізналися, що цей проект є спасінням України в її боротьбі за незалежність».

Утім, невдовзі на сайті Державного агентства з’явилася інформація, що урядова комісія лише порушила «перед президентом питання про оголошення Владиславу Каськіву догани».

У прес-службі президента наразі утрималися від коментарів із цього приводу.

Голова парламентського комітету по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю депутат-ударівець Віктор Чумак вважає, що втриматися на посаді Каськіву допомогла кругова порука.

«Що – ми не знаємо, що в цьому уряді є кругова порука? Це ж не перший корупційний скандал. І що – в нас хоч за один корупційний скандал хоч один урядовець подав у відставку?» – зазначає він.

Також Віктор Чумак не виключає, що для розслідування діяльності Держінвестагенства може бути створена парламентська слідча комісія.

Колишній міністр з питань надзвичайних ситуацій, а нині позафракційний депутат Віктор Балога на своїй сторінці у мережі Фейсбук зазначив, що «в усіх цивілізованих країнах чиновник, який підписав багатомільйонний контракт з лижним інструктором, швидше пішов би не просто у відставку, а в свідоме забуття, а в нас… доганами карають і клерка, який без поважної причини прогуляв роботу, і високопосадовця, який торгує іміджем держави».

«Каськіву нічого не загрожує, доки його друг матиме серйозну владу».

Політичний експерт Тарас Чорновіл вважає, що таким м’яким покаранням Владислав Каськів завдячує покровительству з боку глави президентської адміністрації Сергія Льовочкіна.

«Я взагалі здивований, що йому догану виносять. Бо я думав, що з нього це зійде як з гусака вода. Каськіву нічого не загрожує доти, доки його давній і мало не дитячий друг і покровитель Сергій Льовочкін матиме серйозну владу. Коли ця влада з реальної перетвориться на більш формальну – очевидно, у Каськіва почнуться дуже серйозні проблеми», – каже Тарас Чорновіл.

На його думку, національні проекти краще реалізовувати безпосередньо через уряд, а не через спеціальне Держагенство.

«Нацпроекти – це такий паразитуючий орган, який щось би мав організовувати, відтягувати на себе фінанси, але він не має механізмів виконання. В уряді у нас також вміють красти і неефективно працювати, але нацпроекти в цьому уряд обганяють», – зазначає він.

У листопаді минулого року Владислав Каськів підписав угоду про співпрацю з іспанською Gas Natural Fenosa про будівництво LNG-терміналу для скрапленого газу. Але невдовзі з’ясувалося, що Жорді Сарда Бонвеї, який підписав угоду, не представляє іспанську компанію, а є лижним інструктором. У розпал скандалу Владислав Каськів казав, що готовий подати у відставку, то тепер каже, що чекає «нової потужної хвилі дискредитації за допомогою замовлених повідомлень і провокацій».