Уже цієї суботи, 12 травня, випускники попрощаються зі школою, з безтурботною юністю і зустрінуть свій перший дорослий світанок. І хоча за кілька днів їх очікує відповідальне зовнішнє незалежне оцінювання, до випускного балу нині кожен готується особливо ретельно, адже це свято на все життя. Дівчата цього дня вразять розкішними сукнями й іскорками щастя в очах, юнаки — статечністю та елегантністю. Їхні батьки з такої знаменної нагоди не шкодують для дітей ні сил, ні коштів. Справити випускний нині обходиться недешево: в середньому 4-5 тисяч гривень для випускника, верхня межа — десятки тисяч — шкільний бал дорогий серцю і гаманцю.

Сукні-трансформери — практична «фішка» випускного

Найбільше клопотів і витрат у випускниць: задовго до свята дівчата підшукують сукні, туфлі, обдумують зачіски, макіяж, манікюр. Вартість суконь у магазинах і на ринках Тернополя цього року коливається від 400 гривень до 2 тисяч, дизайнерських — 4-6 тисяч.

— З кожним роком моделі випускних суконь стають більш простими, але з несподіваними «родзинками», — розповідає підприємець Наталія Дарюс, яка має відділ жіночого одягу в торговому центрі «Орнава» у Тернополі. — Цього року актуальні наряди яскравих насичених кольорів, зокрема, коралового, зеленого, жовтого, карамельного, поєнання зеленого і синього, синього і бірюзового, не втрачають привабливості і традиційні білий, бежевий, чорний, синій. На урочисту частину випускниці беруть ніжні сукні світлих відтінків, на вечір — яскраві коктейльні. Практичними є сукні-трансформери, які з довгих легко перетворюються у короткі. Купуючи таку сукню, леді матиме, по суті, два наряди: розкішну зі шлейфом і зручну котротку. Особливо популярними є сукні в горошок, з мереживом, аплікацією, із 3D-вишивкою, доповнені поясами з квітами. До «багатих» суконь недоречно брати масивні чи яскраві прикраси.

Чимало випускниць шиють сукні на замовлення, тоді все можна «підігнати» під свій смак і двійників на святі юна леді тоді точно не зустріне. Тканина коштує 300-500 грн., пошиття — 800-1000. Близько 2-3 тис. грн. «потягне» ексклюзивна сукня з вишивкою, є й дорожчі, залежно від складності роботи. За туфлі потрібно заплатити від 300 до 1000 грн., за сумочку — від 70 до 250, прикраси обійдуться в середньому в 200 гривень.

Змінила сукню і… підстригла довге волосся

Випускниця Тернопільської української гімназії ім. І.Франка Ангеліна Михайлова вже приміряє вдома дві сукні для випускного. Ще минулого тижня вона ходила по магазинах у пошуках коктейльної сукні та туфель.

— Мої однокласниці матимуть по два наряди: один — на вручення атестатів, інший — до залу, — каже Ангеліна. — Довгу нарядну сукню молочного кольору мені пошили, фасон вибирала сама, обійшлася вона мені майже у 2 тисячі гривень.

За святкову зачіску випускницям треба заплатити від 150 до 400 гривень. Макіяж обійдеться в 100-250 гривень, манікюр звичайний — 70-90 грн., з нарощуванням — 200-280. Часто випускниці доповнюють свій образ засмагою із солярію, вартість такої послуги — 3 грн./хв.

— Випускний — свято юності, тому зачіска і макіяж повинні лише доповнювати природну красу, а не робити випускницю старшою на кілька років, — радить майстер-модельєр, арт-директор перукарської школи салону «Раяна» Катерина Святківська. — Зачіска повинна пасувати до обличчя, сукні, характеру. Як правило, дівчата приносять нам картинку з Інтернету з облюбованою зачіскою чи укладкою. Однак не завжди те, що на комусь гарне, пасує іншому, тому даємо й свої поради. Часто хочуть укладку, як у співачки Валерії, але у неї нарощене волосся, тому зробити ідентичну непросто. Багатьом подобаються весільна зачіска Дженніфер Лопес, стиль Джесіки Паркер. До вишуканої сукні варто робити простішу зачіску, до наряду з відкритим декольте підбирати волосся або пускати легенькі локони по шиї. Цього року модні голлівудські локони у стилі Марлен Дітріх, зачіски 60-70-их років — легенькі хвилі біля обличчя, актуальне плетіння косичок, не виходять з моди класичні бабетки та черепашки. Часто дівчата вранці роблять одну зачіску, а після урочистостей трансформують її в авангардно-бунтарську — до вечірнього наряду. Якось випускниця вирішила кардинально змінитися: після зачіски з довгого волосся того ж дня коротко підстриглася — її не впізнавали.

Бенкетні зали замовляють за рік наперед

Трохи менші витрати у юнаків, але якщо випускник захоче вразити неповторним шармом, то доведеться викласти не менше, ніж прекрасній половині. За костюм треба заплатити 1000-1500 грн., за туфлі — 800-1000, сорочку — 200-300, краватку — 80-150 грн. Укладка волосся обійдеться у близько 100 гривень. Як правило, юнаки купують традиційні костюми світлих кольорів — бежевого, слонової кістки, рідше темних — темно-синього, чорного, сірого. Модним є поєднання у костюмах лляної, бавовняної та шовкової тканин.

Окрім витрат на зовнішній вигляд випускників, батькам потрібно ще чимало викласти на бенкет, подарунки для вчителів та школи, фото- і відеозйомку, стрічки, кульки і т.д. Як розповідають батьки, у деяких школах практикують здавати на такі потреби протягом року по 100 гривень щомісяця, в інших — скидаються напередодні. В одній із елітних тернопільських шкіл батьки здали по 1700 гривень. Сума, звичайно, кругленька і хтозна чи остаточна. Та що казати, такі нині «кусючі» ціни: відеозйомка — 5-6 тисяч гривень з класу, фотоальбом — 100-200 грн., місце за одну особу в ресторані — 180-300 грн. Про подарунки вчителям можна писати окрему статтю, бо не секрет, як батьки «щиро» скидаються на такі речі і як деякі вчителі безцеремонно роблять «замовлення». Стосовно ж бенкетів, то батьки випускників замовляють зали ще за рік наперед.

Іванка Гошій, Нова Тернопільська газета