Після значних фінансових витрат на новорічно-різдвяні застілля на українців чекав сюрприз – ціна на гречку зросла майже до 20 гривень. У деяких торгових точках вартість крупи перейшла навіть й цю позначку.
Начальник відділу контролю цін на ринках продовольства Держінспекції контролю за цінами в Тернопільській області Андрій Кінах стрімкий злет ціни пояснюють подорожчанням зерна гречки.
Про це повідомляє ІНТБ.
– Основною причиною підвищення оптово-відпускних, а, отже, і роздрібних цін на гречану крупу є зростання закупівельних цін на зерно гречки, в – каже Андрій Кінах. – Для прикладу, якщо у 2009 році відкрите акціонерне товариство закупляло зерно гречки за ціною 1800 гривень за 1 тонну, то в жовтні 2010 року вже закупляло за ціною 5200-5400 гривень за тонну. Тобто зростання закупівельної ціни на зерно гречки становить більше 300%.
Занепокоїли мешканців нашої області й чутки про те, що вироблену на Тернопільщині гречку постачатимуть львівським сусідам. Проте Андрій Кінах таку інформацію не підтвердив. За його словами, 400 тонн гречаної крупи, вироблених із зерна регіональних ресурсів у кількості 600 тонн зерна гречки, буде реалізовуватись виключно в межах області і виключно для потреб області.
А постачання на Тернопільщину гречки з інших областей, чи, як прогнозувалося, з Китаю, вважає Андрій Кінах, проблеми не вирішить. Адже платити в кінцевому результаті доведеться ще й за витрати на доставку. Вирішувати проблему з цінами, кажуть у Держінспекції, потрібно на загальнодержавному рівні.
– Оскільки зерно гречки включено до об’єктів державного цінового регулювання Кабінетом Міністрів України, то все-таки доцільно було б щорічно встановлювати максимальну закупівельну ціну на зерно гречки. Тобто щоб не було такого скачка у 3-4 рази, як це ми зараз спостерігаємо. Друга пропозиція також для стабілізації цінової ситуації на ринку гречки – запровадити для виробників та оптових постачальників крупи гречаної обов’язковий порядок декларування підвищення відпускних цін на крупу, – каже Кінах.
Зараз ситуація з цінами на гречку на Тернопільщині нестабільна. Вартість крупи, завезеної з інших регіонів, коливається від 15 до 18 гривень. Гречку власного виробництва в області реалізовують по 13 гривень 20 копійок, розповідає Андрій Кінах. Із 10-відсотковою торгівельною надбавкою в точках продажу її можна придбати в середньому за 14,5 гривень.