Відходи із септиків потрапляють просто у долину, що поблизу Чистилівського ка’єру. Це незаконно та небезпечно, обурюється тернополянин пан Богдан.

Чоловік переймається проблемами довкілля, тому й звернувся в редакцію. Тернополянин сподівається, що завдяки розголосу у пресі, влада зверне увагу на помічені ним негаразди. Проте виявилося, що впливу на порушників не має ні санепідемстанція, ні управління охорони навколишнього середовища. Штрафувати забруднювачів природи може лише екологічна інспекція. Втім, штрафи не завжди дієві, кажуть працівники цієї структури.

Немає чим дихати

– Я не раз проїжджаю повз це місце, у мене дача неподалік, – розповідає тернополянин. – Помітив, що машини спускають відходи просто в долину. ГАЗони з бочками приїжджають щодня. Можете тільки уявити — сюди спускають тонни відходів! Вантажопідйомність тільки одної вантажівки – близько п’яти тонн.

Перед Великоднем багато місцевих господарів хотіли очистити септики – локальні очисні установки, призначені для збору й очищення побутових і господарських стічних вод від індивідуальних житлових будинків, об’єктів малоповерхової забудови, котеджів при відсутності центральної системи каналізації. Тож замовлень у тих, хто надає послуги з вивезення відходів, побільшало. Тільки за півгодини, як помітив пан Богдан одного дня, до кар’єру заїхали чотири машини.

Чоловік додає, що взимку, коли було слизько, вантажівки навіть не заїжджали до кар’єру. А спускали відходи просто у кювет, звернувши від об’їзної Тернополя всього на кілька метрів убік.

– Чому ніхто не контролює, що робиться поблизу кар’єру, – запитує пан Богдан. – Це ж розсадник інфекцій. До того ж, там немає чим дихати через “аромати”.

Треба вивозити у відстійники

Відходи із септиків повинні возити у відстійники, але цього зазвичай не роблять, бо треба платити, зауважує тернополянин. А в кар’єр все можна спустити безкоштовно.

– Де логіка? – запитує пан Богдан. – Можливо, варто дещо підняти плату за вивезення відходів і спускати їх так, як має бути, тобто у відстійники. Думаю, клієнтів все одно не поменшає, адже септики мають багато людей і відходи їм потрібно кудись дівати.

Наш читач додає, що йому небайдужі проблеми навколишнього середовища. Він не дозволить собі навіть папірця кинути на землю і закликає так робити всіх тернополян.

– Наші люди смітять усюди, а потім кажуть, що у нас екологічна катастрофа, – нарікає чоловік. – Та ми ж самі її й створюємо!

Штраф – до 1700 грн

Відходи із септиків тернополян потрібно вивозити на очисні споруди місцевого водоканалу, що у “Березовиці”, пояснює начальник державного управління охорони навколишнього середовища в Тернопільській області Орест Сінгалевич.

– Для цього треба укласти договір з водоканалом, – каже він. – Ті, хто вивозить відходи в інші місця, — порушники. Втім, наше управління не має повноважень затримувати та штрафувати їх. Це – компетенція екологічної інспекції.

Таких порушників багато і їх уже неодноразово штрафували, зауважує начальник державної екологічної інспекції в області Микола Батіг. Втім, вплинути штрафами вдається не на всіх.

До речі, тих, хто вивозить відходи у недозволені місця карають за порушення вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення. Це передбачає ст. 82 Кодексу України про адмінправопорушення. Штраф для громадян, як пояснили екологи, – 340-1360 грн, для суб’єктів підприємницької діяльності — 850-1700 грн.

Довідка

Про екологічні порушення можна повідомляти за телефонами:

42-21-01 — організація “За чисте місто”;

050-377-03-98 — голова громадської ради з питань екології при міському голові Антон Рекуш;

25-95-82 — Державна екологічна інспекція в тернопільській області.

Євгенія Цебрій, “20 хвилин”