страйк пікет підприємці Тернопіль тернопільськіЗа три місяці 2011 р. припинити бізнес вирішили трохи більше як 222 тернополян, повідомили держреєстратори Тернополя. За аналогічний період минулого року таких підприємців-фізосіб було лише 120.

Тернополяни тепер не поспішають реєструвати нові малі приватні підприємства. Адже з 1 квітня 2011 р. вступив у силу розділ ІІІ Податкового кодексу. Він стосується сплати податку на прибуток підприємств. Із цього дня компаніям, котрі працюють за загальною системою оподаткування, заборонили відносити на валові витрати вартість товарів і послуг, придбаних у “спрощенців”. Тобто співробітництво з приватними підприємцями стає невигідним. Тож дрібні бізнесмени змушені нині продавати товар кінцевим споживачам, співпрацювати із собі подібними, починати діяльність як юрособи або взагалі згортати свою справу.

Так і не відкрила бізнес
Для розвитку бізнесу необхідна впевненість, що у фінансовому та законодавчому плані принаймні протягом року буде стабільність. Проте українська влада здатна буквально за місяць-півтора змінити підходи до організації підприємництва, говорять представники малого бізнесу.
– Чимало підприємців, порахувавши витрати й оцінивши перспективу, вирішують нині закрити свою справу, – коментує підприємець Наталія Шоломейчук. – Найбільше людей лякає невідомість. Адже бізнес, і малий у тому числі, любить тишу і прозорість. Має бути впевненість у тому, що завтра вас не змусять платити нові податки чи збори.
Тернополянка Галина Камінська (прізвище змінене на її прохання – прим. ред.) планувала відкрити ательє із пошиття одягу. У січні-лютому вона очікувала, чи приймуть у країні закони, котрі хоча б трохи спростять життя малому бізнесу. Проте в березні вирішила, що свою справу відкривати не буде.
– Уже кілька років шию одяг – для рідних і знайомих. Звісно, прибутки – невеликі, але на прожиття вистачає, – розповідає жінка. – Мала багато ідей, як розширити свою діяльність і знайти нових клієнтів. Але після прийняття Податкового кодексу засумнівалась. Не впевнена, що зможу “потягнути” цю справу.
Економічної освіти жінка не має. І якщо вона вникатиме у всі новації податкового та бухгалтерського законодавства, то на ведення справи часу їй вже не залишиться.
– Тож бізнесвумен з мене поки що не вийде, – каже з гіркою усмішкою пані Камінська.
Таких, як героїня публікації, – чимало. Фізосіб, охочих зареєструватися приватними підприємцями за І квартал 2011 р. – 136 осіб. У той час, як торік їх було втричі більше, повідомляють у відділі держреєстраторів міськради.

Безробітні або нелегали
У податківців – своя правда щодо нововведень. Так, за підрахунками податкової, 170 тисяч фізосіб-підприємців замішані в “тіньових” схемах.
– Виходить, що заради цих 170 тисяч держава готова поставити під загрозу існування мільйона підприємців, не враховуючи їхніх найманих працівників, – говорить президент всеукраїнської організації “Захисту прав споживачів фінансових послуг” Руслан Демчак. – Куди підуть ці люди? Вони або продовжать працювати, але вже на нелегальній основі, або займуть чергу на біржі праці.
До речі, зниження кількості безробітних – процес, що розпочався минулого року, знову призупинилося. Людей без праці стає все більше. Відтак кількість тих, хто отримує допомогу з безробіття у країні зросла на 4,1%, каже пан Демчак.

Закрити справу важко
Податківці говорять про збільшення кількості підприємців в Україні. Але це пояснюється не покращенням умов для бізнесу, а створеними для нього труднощами. Йдеться, продовжує пан Демчак, про “підводні камені”, пов’язані з процедурою ліквідації підприємств.
– Залежно від регіону та рівня “зв’язків” податківцям потрібно сплатити за послугу від 3 до 30 тис. грн “винагороди”. Звісно, в таких умовах дешевше здавати пусті звіти, – додає фахівець. – Інший варіант – створення замість “спрощенця” нового підприємства, котре працює на загальній системі оподаткування. Воно може претендувати на п’ятирічні податкові канікули. Таке підприємство також можуть використати як буфер між спрощеною та звичайною системою оподаткування.
Було б логічно, за словами Руслана Демчака, вводити податкові канікули не для нових підприємців, а для вже існуючих і працюючих “спрощенців”. Тим паче, умовами, за яких новостворена компанія може користуватися благами податкових канікул, малий і середній бізнес фактично не може скористатися.

Мерія планує бізнес-інкубатор
Влада Тернополя обіцяє створити бізнес-інкубатор. Там надаватимуть консультації з права та бухгалтерії, навіть даватимуть підприємцям безкоштовні місця під міні-офіс.
Депутати міськради 8 квітня прийняли “Програму підтримки малого підприємництва на 2011-2012 рр.)”. Відповідно до неї, представникам малого бізнесу планують відшкодовувати відсотки за кредитами, а також – створити Центр підтримки.
– На його створення заклали 100 тисяч гривень. Основні кошти підуть на закупівлю оргтехніки, телефонів, факсів для облаштування офісу, – пояснює мер Сергій Надал. – Його створять на базі одного з комунальних підприємств. Там зможуть працювати підприємці-початківці. Попередньо планували облаштувати офіс на 20 місць. Але все залежить від бюджету.
Коли підприємці-початківці вийдуть на певний рівень заробітків, вони будуть змушені покинути безкоштовні офіси. На їхнє місце прийдуть інші, додає пан Надал. Коли саме почне діяти так званий бізнес-інкубатор, мер не сказав.
– Усе залежить від того, наскільки швидко закуплять техніку й обладнають приміщення, – запевняє він.
До речі, юридичні та бухгалтерські консультації людям, які розпочинають бізнес, надаватимуть працівники відповідних підрозділів міськради.

Довідка
Кількість людей, які хочуть закрити діяльність, після прийняття Податкового кодексу, почала рости.
За три місяці 2011 р. припинити бізнес вирішили трохи більше як 222 тернополян, повідомили держреєстратори Тернополя. За аналогічний період минулого року таких підприємців-фізосіб було лише 120.
Розпочати підприємницьку діяльність за три місяці цього року захотіли лише 258 осіб. В той же час минулого року таких людей було 480.
Проте, як підрахували в ДПА області, на 1 квітня 2011 року було 54318 фізичних осіб – підприємців та 275 фізичних осіб, що здійснюють незалежну професійну діяльність

Мирослава Кармелюк, “20 хвилин”