.
Сьогодні і завтра, 12-13 червня в Україні відзначають Зелені свята, які ще називають Трійцею. Вони припадають на п’ятдесятий день після Великодня.
.
Обрядовість Зелених свят знаменувала завершення весняного і початок літнього календарного циклу. В основі її лежали культ рослинності та магія закликання майбутнього врожаю. Поряд з Різдвом та Великоднем, Трійця вважається одним з трьох головних християнських свят.
Християни почали святкувати П’ятидесятницю у час Зелених свят, які відзначали язичники. З того часу обидва свята об’єднались. Із Зеленою неділею пов’язано багато традицій, звичаїв та обрядів. Деякі з них збереглись до наших днів.
Субота напередодні Зеленої неділі називалась клечаною – хату, подвір’я та господарські будівлі прикрашали клечанням – зеленими гілками дерев. Гілки встромляли в стріху, на воротах, біля вікон, ставили за ікони. А підлогу в хаті встеляли запашними травами. Сьогодні для цього традиційно використовують аїр або татарське зілля.
– Аїр стелять на підлогу. Колись, кажуть, як Ісус Христос ішов до Єрусалиму, то під ноги йому кидали пальмове гілля. А оскільки у нас пальми не ростуть, то стелять татарське зілля, – розповіла продавець запашної трави пані Марія.
У церкви на Зелені свята свій погляд. Трійця є третім – після Різдва і Паски – основним святом у церковному календарі. Священики кажуть – у цей день потрібно всі повсякденні клопоти і проблеми залишити у минулому і подумати про духовне.
– В цей день радіймо і веселімося, і коли споглядаємо зелень – зелень цвітіння, зелень, якою замаюємо наші домівки, зелений колір богослужбових риз, – ми повинні пригадувати правдиве джерело життя – це життя, яке походить від Бога, і повинні жити, згідно цього правдивого життя, – пояснює синкел у справах мирян Тернопільсько-Зборівської Єпархії УГКЦ отець Андрій Романків.
Зелені свята охоплюють всі сторони господарської діяльності людини, її особистого життя. Троїцькі обряди додають здоров’я людині й родючості полю, а також бережуть дім від зла, – повідомляє телеканал TV-4.