Люди у Великому Ходачкові чекають відповідь на свою скаргу до Генпрокуратури. Поки селяни оббивають пороги інстанцій, підприємець облаштовує пташник, – пише “20 хвилин”.

– Ми вже у відчаї, – каже Елла Сафонова. – Кілька інстанцій стверджують, що порушення є, але ніхто і не думає щось змінювати. Роботи на фермах йдуть повним ходом!

Люди з Великого Ходачкова, як каже представниця громади, “воюючи” проти пташника, дійшли до Генпрокуратури. Скаргу звідти вже передали на розгляд у Міністерство екології та інші інстанції вищого рангу. Відповіді селяни ще не отримали, а в індичатник у ніч на 11 квітня, як кажуть селяни, вже завезли обладнання. Дехто стверджує, що і птицю.

– Ми двічі пікетували райраду. Раз – обласну, – продовжує жінка. – Тричі збирали підписи по селу – проти відкриття індичатника. Документи ледве вкладаються у три папки…

Відтак, селяни планують на 19 квітня новий пікет у Тернополі – під “білим домом”. Окрім того, готують листівку, аби якомога більше людей дізналися про ходачківську проблему, зрозуміли її суть і причини тривоги жителів.

Нагадаємо, частина селян Великого Ходачкова вже три роки протестує проти появи індичатника. Один із власників ферми – керівник ПП “Агропродсервіс-Плюс” Іван Чайківський. Пташник хочуть розмістити у колишніх телятниках – просто посеред села. Люди бояться, що цей об’єкт вплине на екологічну та санітарну ситуацію.

Прокуратура все перевірила

Перевірку щодо будівництва птахівничого комплексу у Козівському районі нещодавно завершила прокуратура.

– Прокуратура району проводила перевірки за вказаним фактом, – повідомляє прокурор Козівського району Роман Юсипів. – Були виявлені окремі порушення вимог земельного законодавства при прийнятті рішень Великоходачківською сільрадою. Тобто земельну ділянку фермеру дали з порушеннями.

Прокурор району вказані рішення сесії вже опротестував. Однак ці протести сесія ради ще не розглянула.

– Окрім того, перевірили додержання вимог природоохоронного законодавства, зокрема, в частині встановлення санітарно-захисної зони птахівничого комплексу та додержання вимог містобудівного законодавства, – додає прокурор. – Порушень вимог законодавства з цього приводу не виявили.

Утім, порушення земельного законодавства помітили в оформленні договорів оренди паїв. У відповіді головного управління Держкомзему написано: “…згадувані договори оренди землі укладені до моменту розроблення та затвердження в установленому порядку відповідних проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. З огляду на викладене, вбачається, що процедура укладення згаданих вище договорів здійснена з порушенням вимог чинного законодавства”.

– Із цими висновками ми згодні на 100%, – додає жінка. – Тепер нам радять звертатися у вищестоящі органи, а також до суду.

Санітарних норм не існує

Листування селян із різними державними інстанціями триває. Так, люди отримали відповідь із Державної санітарно-епідемічної служби України. У ній йдеться: “Всього по об’єкту передбачено 93 стаціонарні джерела викидів. В атмосферу передбачаються викиди забруднюючих речовин: азоту діоксид, аміак, сірководень, оксид вуглецю, метан, фенол, альдегід пропіоновий, формальдегід, кислота капронова, диметилсульфід, метил меркаптан, диметиламін, речовини у вигляді суспендованих твердих частинок і парникові гази (вуглекислий газ, оксид діазо ту, метан)”.

Помітили медики й порушення норм у розташуванні об’єкта. При цьому начальник Інспекції державно-будівельного контролю в області Юрій Олійник у відповіді людям пише інше: “На час проведення перевірки будь-які будівельні роботи на вказаному об’єкті не проводилися. Порушень містобудівного законодавства не виявлено”.

– Порушення є! І вони очевидні, – нарікає жінка. – Так, санітарно-епідемічна служба визнала, що санітарних норм, які стосуються облаштування пташника для індиків взагалі немає в Україні. Є такі вимоги тільки для ферм із бройлерами і курами-несучками.

Селяни, які із пікетом приходили під “білий дім” 6 березня, вимагали, щоб в облраді створили тимчасову депутатську комісію з їхнього питання. Наразі вона не діє, але контакт із селянами тримає голова постійної комісії із соціально-економічного розвитку Володимир Стаюра.

– Люди були у мене вчора, – каже він 12 квітня. – Їх стривожило те, що на територію ферм почали завозити обладнання. Я вивчав документи і помітив у них три суперечливих моменти: люди висловилися проти пташника на громадських слуханнях, очевидною є проблема із земельними паями селян і надто близьке розташування майбутнього індичатника до траси Київ-Знам’янка. Утім, все одно рубати з плеча не можна.

Наразі, які він каже, розібратися у проблемі зобов’язали райадміністрацію.

– Не йдеться про те, щоб все заборонити, – додає депутат. – Але треба вийти на якусь межу. Якщо санітарні норми забороняють розміщення такого об’єкта в даних умовах, адже викиди будуть, люди принаймні мають отримати компенсацію.

Мають надії на Київ

Жителі Ходачкова стверджують, що розмов із ними власник ферми уникає. Кореспондент сам побував удома в пана Чайківського 12 березня, але не застав нікого. Телефонував до нього теж безрезультатно. Офіційної відповіді фермер також у редакцію не надіслав, хоча ми пропонували йому це у публікації.

Утім, уникає спілкування з жителями Ходачкова не лише він. Так, голова Козівської райадміністрації Юрій Пудлик брав участь лише у громадських слуханнях 20 березня 2011 р. Тоді обіцяв людям, що шукатиме компроміс. Тепер – активно захищає індичатник.

– Кілька жителів села телефонували вже і на урядову “гарячу лінію”, – додає Елла Сафонова. – Бо вже не знаємо, в які двері стукати. Ми не заспокоїмося. Невже це не зрозуміло? Адже для нас це не просто проблема, а питання життя чи смерті!