закон про мовиУ Тернопільському педагогічному університеті підтримали законопроект про основи мовної політики.

.

Як передає «Російськомовна Україна», в експертному висновку від 21 жовтня 2011 доктор педагогічних наук, професор, Академік міжнародної академії педагогічних та соціальних наук, завідувач кафедри Тернопільського національного педагогічного університету Л.В. Вознюк щодо проекту Закону України «Про основи державної мовної політики» № 9073 від 26.08.2011 (поданого народними депутатами України Сергієм Ківаловим і Вадимом Колесніченком) відзначила, що цей законопроект своєчасний. Причина в тому, що мовний ландшафт Україні унікальний, тому що міжнародною мовою, недержавною (російською) розмовляє значна частина населення, включаючи людей, які належать до інших національних меншин. А взяті Україною на себе зобов’язання не відповідають реальному стану мов, по відношенню до яких можна було б здійснювати більш серйозні дії щодо захисту та розвитку.

На думку Академіка міжнародної академії педагогічних та соціальних наук, законопроект є авторитетним, тому що він:

1. Обгрунтований солідними джерелами – офіційними державними і міжнародними документами, наприклад, такими: Закон Української РСР «Про мови в Українській РСР» 1989 року; Декларація прав національностей від 1 листопада 1991 року; Конституція України від 28.06.1996; Рішення Конституційного Суду України від 14.12. 1999 щодо тлумачення ст. 10 Конституції України; Закон України «Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин» від 15.05.2003; Європейська комісія проти расизму та нетерпимості, третя доповідь щодо України, 12 лютого 2008 року; Резолюція учасників круглого столу у Державному комітеті України у справах національностей та релігій від 18 листопада 2010 року і т. д.

ІІ. Пройшов тривалу підготовку і обговорення в експертних колах, отримав фахову експертизу Комітету експертів Ради Європи, схвальну оцінку і постатейні рекомендації. На прохання Голови Верховної Ради України розглянутий Верховним комісаром ОБСЄ у справах національних меншин та Європейському (Венеціанської) Комісією за демократію через право.

ІІІ. Адаптований до світових та європейських стандартів, про що свідчать висновки Генеральних директорів І – юридичні справи, ІІ – права людини та ІV – освіта, культура та культурна спадщина Ради Європи.

Доктор педагогічних наук, професор Л.В. Вознюк схвально оцінює прийняття законопроекту, бо це, на її думку:

1. Підвищить міжнародний авторитет нашої держави.

2. Призупинить: а) політиканські спекуляції навколо мовного питання і суспільний розкол за мовною ознакою; б) штучне / довільне / термінове / масову зміну (за вказівкою чиновників, без попередньої професійної експертизи) мови навчання, яка відчужує школярів і студентів від освіти (особливо гуманітарної) і негативно впливає на її якість.

3. Забезпечить:

А. Формування соціально-педагогічної моделі випускника загальноосвітнього / вищого навчального закладу в полімовному середовищі.

Б. Освітні потреби учнів / студентів у виборі мови навчання та мови вивчення.

В. Стійку соціальну, пізнавальну та емоційну мотивації до вивчення української мови.

Нагадаємо, що раніше прийняття законопроекту схвалив Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, підтримав Одеський національний університет імені І.І.Мечникова, а також закликали до якнайшвидшого його прийняття представники 18 організацій національних меншин України у своєму листі до Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин.

На фото: Дмитро Табачник радий, що його зневажливі вислови про галичан мають рацію

Читайте на цю тему:

Українофоб Колесніченко обізвався до Тернопільської міськради

Тернопільські депутати просять Януковича заспокоїти Ківалова