У Збаражі відсвяткували 100-річчя з дня народження Дмитра Клячківського, відомого під псевдо Клим Савур. Біля пам’ятника головному командиру УПА зібралося кілька десятків людей переважно старшого віку. Молодь пасивно поставилась до даного заходу. Це неабияк здивувало голову обласної ради Олексія Кайду.
.
Ще 14 квітня обласна рада прийняла рішення оголосити 2011 рік на Тернопільщині роком Клима Савури. Відтак профільним управлінням облдержадміністрації було зобов’язано провести ряд тематичних заходів не лише у Збаражі, а й загалом по області. Відсутність молоді на мітингу очільник обласної ради пояснив просто – тому що не організували.
– Мені теж дивно, чому на відкриття стадіону у Збаражі, коли був мороз мінус 3-4 градуси, зігнали напівроздягнутих дітей. Натомість сьогодні їх тут немає. Немає ні начальника районного управління освіти, ні директорів шкіл, немає, відповідно, і дітей. Але я все-таки вірю у нашу молодь і впевнений, що прийде час-ікс і молодь постане. Згадайте початок 90-х років, коли казали, що молодь не цікавить політична діяльність, бо вони шукають шмат хліба на прожиття, шукають роботу. Але ж була революція на граніті, коли зняли прем’єр-міністра. Потім знову була апатія. Потім знову акція «Україна без Кучми», помаранчева революція. Тобто, настають певні моменти, коли вже далі немає куди. Я думаю, що має бути пікова ситуація, – впевнений Олексій Кайда.
Біля пам’ятникаДмитру Клячківському священики відслужили панахиду. А політики вправлялись у красномовстві. Так, депутат обласної ради Степан Барна просив присутніх замислитися, що було б, якби не було цих героїв, або що було, якби вони жили у наш час.
– Чи міг би сьогодні по Україні рухатися «Руській марш» в Севастополі, Донецьку, Луганську, Одесі – в день народження Клима Савури. Та, напевно, якби він зараз жив, то не один би ворог української держави поклав своє життя. Чи могло би сьогодні бути таке, що Верховна Рада встановлює ліміти на право мовлення українською мовою – квоту 25% української мови на радіо та телебаченні. Та, напевно, що ні. Ті, хто це організовує, вони б поплатилися своїм життям, – вважає Степан Барна.
Депутат також висловив надію, що прийде той час, коли Дмитру Клячківському буде присвоєне звання героя України. У свою чергу, голова Проводу Конгресу українських націоналістів Степан Брацюня закликав українців пам’ятати і наслідувати своїх героїв.
– Ми сьогодні бачимо парадоксальну ситуацію, яка склалась в Україні. У сьогоднішньої української влади і українського народу є різні герої. Український народ сьогодні має за героїв Степана Бандеру, Романа Шухевича, Дмитра Клячківського. Влада має за героїв своїх сатрапів, ідейних наставників кремлівської Москви. І сьогодні вона безсоромно знищує пам’ять про наших героїв. Тому ми повинні дати рішучу відсіч цим діям влади і активно повести боротьбу проти неї, – зауважив Степан Брацюнь.
Додамо, що пам’ятник Дмитру Клячківському у Збаражі було встановлено у 1995 році. Ще один пам’ятник головному командиру УПА є у Рівному. У Тернополі – з одна з вулиць носить його ім’я.