Українсько-угорський фестиваль «Ференц-фест» відбудеться в Бережанському замку 7-9 травня. Присвячений він князю Трансильванії Ференцу Ракоці ІІ.

У 1707 році в Бережанах він, як керівник антигабсбурзької національно-визвольної війни угорського народу, проголосив відозву, яка стала початком боротьби угорців за незалежність. Організовують захід в рамках культурологічного проекту «Тернопілля – колиска Конституцій». До участі у фестивалі запрошені угорці із міста Берегово Закарпатської області. Передбачені пізнавальна, розважальна, спортивна, концертна, дитяча, кулінарна програми.

– Ференц Ракоці ІІ – це людина, яка об’єднує історію Польщі, України, Угорщини, Словаччини, – зазначила Марічка Юрчак, співорганізатор заходу. – У майбутньому плануємо зробити фестиваль мультикультурним, щоб він об’єднував молодь зазначених країн. Зараз робимо його у міні-форматі. Запросили до участі студентів та викладачів Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ. В рамках фестивалю пройдуть: доповідь-лекція про сучасну угорську літературу, лекторій «Конституційні витоки» за участю народних депутатів, музично-танцювальний марафон «Чардаш-рондо» та майстер-клас для бажаючих навчитися танцювати чардаш. 8 травня на площі перед ратушею відбудеться інсценізована костюмована зустріч гостей фестивалю і під супровід духового оркестру всі відправляться до Бережанського замку. Там, під час відкриття фестивалю, буде урочисто зачитано відозву Ференца Ракоці ІІ угорською та українською мовами. У концертній програмі візьмуть участь дорослі і дитячі колективи з Берегово, Бережан, Козови. Буде стрільба з лука, фотографування в історичних костюмах від театру Олени Різник, майстер-класи з писанкарства. І все це під аромати угорських та українських страв. Ввечері виступатимуть музичні гурти з Тернополя і Львова, а на завершення фестивалю відбудеться фаєр-шоу.

«Ференц-фест» не просто розважальний захід. Його мета об’єднати людей різних національностей, які живуть на території України та краще пізнати одне одного.

– Стратегічна мета фестивалю – протягнули руку дружби найзахіднішому регіону – Закарпаттю, – каже історик Сергій Ткачов. – Хочемо показати, що Україна є багатонаціональна, і всі народності – це діти України. Робимо такий фестиваль, щоб ще краще пізнати одне одного. Для угорців Ференц Ракоці ІІ  така ж визначна особистість, як для українців Богдан Хмельницький. Ідея зробити такий фестиваль виникла ще минулого року. А цього року за підтримки влади і меценатів вдалося його реалізувати. Допомогу в його організації надали Тернопільська обласна адміністрація, Бережанська районна і міська ради, благодійний фонд «Подоляни», народний депутат Трас Юрик. Зазначу, що після самого фестивалю, 9 травня, делегація угорців відвідає могили 308-го угорського піхотного полку, що у селі Раковець.

Фестиваль у Бережанах має на меті також привернути увагу до замку. Цього року дні замків проходитимуть у різних районах. І як відзначив Юрій Юрик, заступник голови облдержадміністрації, фестивалі сприятимуть цьому. Але вони мають бути цікавими, щоб запам’ятовувалися людям, і з перспективою на майбутнє. І в цьому плані «Ференц-фест» якраз вигідно вирізняється від заходів, які раніше проводили в замках.

Потрапити на цей фестиваль можна буде двома способами: придбати квиток до Бережан на автовокзалі або скористатися автобусним туром, який пропонує мистецьке об’єднання «Коза». Вхід на фестиваль у Бережанському замку символічний – 10 гривень, які підуть на підтримку історичної споруди. Для дітей до 18-ти років вхід безкоштовний.

Ольга Трач

Фото автора

Програма фестивалю

7 травня, субота

16:00 – Лекція-презентація сучасної, у тому числі закарпатської угорської літератури викладачів Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ, Єлизавети Барань та Маріанни Брензович (Літературний музей м. Бережани у Ратуші)

19:00 – Відкриття виставки живопису у Бережанському замку.
20:00 – Лекторій «Конституційні витоки» та дискусія науковців біля каміну (Бармак М., Левчук І., Ткачов С., Бич В., Парацій В., Музичка М.)

8 травня, неділя

13:00 – Урочиста інсценізація зустрічі Ф. Ракоці та Сенявських на Ринку перед Ратушею. Флеш-моб «Весна красна».
14:00 – Костюмована хода під духовий оркестр до замку
14:20 – Відкриття фестивалю. Вітальне слово організаторів та урочисте зачитування маніфесту Ференца Ракоці ІІ
15:00 – Чардаш-рондо – музично-танцювальний марафон віртуозів чардашу (за участі музичної групи Sodró)
16:00 –Концертно-розважальна програма за участі місцевих колективів та гостей міста
20:00 – Музичний проект «Слимак» та джем-сейшн /ANDZH/Гич-оркестр/TikTu /Nameless
22:00 – Феєр-шоу на вежах замку

9 травня, понеділок

10:00 – Від’їзд учасників та гостей.
11:00 – Вшанування воїнів Першої світової війни:
– Українських січових стрільців в с. Семиківці та Соснів
– Відвідини могили 308-го угорського піхотного полку (с. Раковець)