Українська православна церква Київського патріархату (УПЦ КП) і Українська автокефальна православна церква (УАПЦ) остаточно провалили переговори про об’єднання.

Представники УАПЦ зажадали від глави УПЦ КП Філарета, діяльність якого вони назвали “посміховиськом і ганьбою для всієї України”, добровільно піти зі свого поста, що і стало приводом для припинення переговорного процесу. У відповідь на це в УПЦ КП заявили, що “такої церкви, як УАПЦ, не існує”, – пише Комерсант Україна.

Вчора на офіційному сайті УПЦ КП було оприлюднено звернення Священного синоду церкви до архієреїв, священиків та вірних УАПЦ. Автори звернення – ієрархи УПЦ КП заявили про припинення переговорів з автокефальною церквою, звинувативши у зриві діалогу главу УАПЦ митрополита Мефодія. “Священний синод з жалем змушений повідомити вам – предстоятель УАПЦ митрополит Мефодій і глава комісії з ведення діалогу митрополит Андрей своїми діями зірвали процес об’єднання УПЦ КП і УАПЦ в єдину помісну православну церкву”, – йдеться у зверненні синоду.

Переговорний процес між УПЦ КП і УАПЦ розпочався 14 вересня, після зустрічі глав церков – патріарха Філарета (Денисенка) і митрополита Мефодія (Кудрякова). Вони домовилися про створення комісії, яка буде вести переговори про створення єдиної церкви. За підсумками зустрічі було прийнято звернення до віруючих, витримане в миролюбному дусі: “Наша зустріч була плідною і взаємно корисною. Між нами досягнуто домовленості зробити кроки до відновлення діалогу між УПЦ КП і УАПЦ щодо відновлення єдності православної церкви в Україні (переговорний процес триває з перервами починаючи з 1995 року)”. Втім, переговори практично з самого початку супроводжувалися конфліктами. Так, після Архієрейського собору УАПЦ ряд її священиків заявив “про втрату довіри” до УПЦ КП.

Вчора робота комісії по переговорах була зупинена за ініціативою УПЦ КП. У зверненні Священного синоду сказано, що таке рішення було прийнято через позицію митрополита Мефодія, який першочерговою умовою об’єднання назвав відставку патріарха Філарета.

Учора в Київському патріархаті позицію УАПЦ коментували, не стримуючи емоцій. Так, секретар Священного синоду УПЦ КП єпископ Євстратій (Зоря) заявив, що “УАПЦ як церкви не існує”. “Більшість єпископів автокефальної церкви мають по 10-12 парафій виключно на території Галичини, і ці люди намагаються нав’язати нам свою волю. На жаль, УАПЦ стала ретранслятором ідей Москви про відхід патріарха Філарета. Зараз у її керівництві знаходяться люди, які мають відношення до ідеї автокефалії української церкви”, – вважає єпископ. За його словами, переговори з митрополитом Мефодієм припинені остаточно, але УПЦ КП розраховує на перехід до них окремих єпархіальних архієреїв, священиків і парафіян. “В УАПЦ є багато розсудливих людей – ми будемо спілкуватися безпосередньо з ними”, – пообіцяв єпископ Євстратій.

В УАПЦ на заяви Київського патріархату відповіли не менш жорстко. “Так, ми просили Філарета піти, тому що його патріарший кукіль (головний убір патріарха) – це ганьба і посміховисько для всієї України. Патріарх повинен бути один, і тільки після об’єднання всіх церков”, – заявив першоієрарх УАПЦ митрополит Мефодій. “Під час зустрічі з Філаретом я сказав, що в переговорах повинна брати участь церква Московського патріархату і що нам слід отримати благословення Вселенського патріарха, але Філарет відмовився від цього”, – розповів митрополит Мефодій. На його думку, ієрархи УПЦ КП не планували об’єднуватися, а “хотіли поглинути УАПЦ”. У найближчих планах митрополита Мефодія – зустріч з главою Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) митрополитом Володимиром (Сабоданом). “Спробуємо поговорити з ним і обговорити ситуацію, що склалася. У будь-якому випадку з ізоляції треба виходити, а єдиною перешкодою для цього є Філарет”, – вважає митрополит Мефодій.

В УПЦ МП припинення переговорів УПЦ КП і УАПЦ вчора коментували стримано. За словами голови відділу зовнішніх церковних зв’язків, постійного члена Священного синоду єпископа Олександра (Драбинко), позиція УПЦ МП залишається незмінною: “Брати, які пішли в розкол, залишаються братами, але для початку розмови про єдину церкви вони повинні прийти до нас. З самого початку було ясно, що ці переговори ні до чого не призведуть, оскільки візьмуть гору амбіції лідерів”. Разом з тим єпископ Олександр наголосив, що УПЦ МП жодним чином не втручалася в хід переговорів.

Виконавчий директор Інституту релігійної свободи Максим Васін, зазначає, що всі спроби налагодити діалог між УПЦ КП і УАПЦ завершувалися вимогою відставки патріарха Філарета. “Цього разу навряд чи можна було очікувати іншої реакції з боку Київського патріархату. Багато років особистість патріарха Філарета є творчою для прихильників УПЦ КП, тому для цієї церкви подібний ультиматум можна розцінювати як сигнал, можливо, формальний, про бажання припинити діалог”, – заявив пан Васін.