Аби не купити кота в мішку, тернопільська громада повинна знати людей, яким довірить майбутнє благополуччя міста та своїх сімей зокрема. І важливо, аби знання кандидатів на посади не закінчувалися лише на головах самих партій. Адже серед партійних членів є як відомі тернополянам люди, так і початківці у політиці. Одним із нових, але від того не менш харизматичних облич політичного простору Тернополя є член партії «Добрий самарянин», адвокат Віталій Вячеславович Горба.

Віталію Вячеславовичу, оскільки виборці хочуть знати більше про членів партії «Добрий самарянин», то розкажіть, будь ласка, про себе.

Народився я у місті Зборові. Юридичну освіту здобув у Харківському національному університеті внутрішніх справ. З 2006 року викладав на кафедрі кримінального права і процесу у Харківському економіко-правовому університеті. Повернувся до Тернополя після буремних подій так званої помаранчевої революції, коли відчув усі негативні наслідки зміни влади. Вісім років працюю адвокатом, займаюся індивідуальною адвокатською діяльністю. На даний час також є головою комісії з контролю за якістю надання правової допомоги адвокатами, які здійснюють безоплатну правову допомогу через центр надання правової допомоги.

Що привело Вас, успішного юриста, у політику?

У політику мене привело загострене відчуття справедливості і небажання миритися з тією ситуацією, яка почала панувати в тернопільській міській раді. Де влада фактично була сформована навколо однієї політичної сили, яка на патріотичних гаслах, на загострених відчуттях патріотизму і націоналізму у нашому регіоні оділася у вишиванки, покричала на своїх попередників, залучилася не завжди законно здобутими фінансами, розробила політичну компанію і на цій основі стала до влади. Але як тільки депутати прийшли до влади, чомусь одразу забули, що вони націоналісти та патріоти, а зразу пригадали, що – бізнесмени. Розуміючи, що зі сторони це змінити дуже важко, нами було прийнятне рішення організуватися, об’єднатися і створювати політичну партію. Бо зміни треба робити з середини. Тобто треба йти і реалізовувати своє активне виборче право бути обраним.

Чому для цієї місії Ви обрали саме партію «Добрий самарянин»?

Зараз прийняли закон, де до міської ради суб’єктом висування кандидатів може бути виключно політична партія. На рівні міських рад у нас скасовано мажоритарну систему і права самовисування немає. Тобто обрати округ, співпрацювати з людьми і висувати свою кандидатуру я вже не маю права. Перший варіант: йти до інших політичних партій і проситися. А до кого можна піти у Тернополі? Коли ти просишся у партію, тебе одразу питають, наскільки ти будеш корисним партії, чи приведеш за собою юдей. До того ж ти одразу стаєш заручником партійного лідера. Автоматично я позбавляюся свободи дій, а адвокати – то дуже свободолюбові люди. Тому обрав інший варіант – організуватися з власними ініціативами у новій партії.

Тобто з головою партії Володимиром Кравцем ви до того вже були знайомі?

Так, з Володимиром Васильовичем ми знайомі вже давно, то вирішили з ним і створювати партію. Він на себе взяв фінансування за умови, якщо ми дійсно готові робити реальні справи і зможемо показувати результати.

Звідки така назва партії – «Добрий самарянин»?

У Володимира Васильовича є однойменне підприємство, за роки існування якого він заробив собі авторитет і довіру. Адже на базі фірми пан Володимир розбудовує село і навколишні села: допомагає школам, церквам, будує новий стадіон європейського рівня виключно для потреб селища. Тобто це результат на лице. Якщо він зробив там багато справ, то ми маємо на кого рівнятися. І назва вже має рейтинг, впізнаваність. Змінювати її не захотіли і тому, що тут закладена думка із біблійної притчі. Фактично робота депутата в міській раді – не є оплачуваною. Йдучи туди, треба пожертвувати своїм часом, своїм кар’єрним ростом, силами для того, аби пропрацювати в інтересах громади. Ми фактично здійснюємо пожертву зі своєї сторони. Як і в біблійному контексті. Ми повинні більше любити людей, для яких ми працюємо, ніж гроші. І ми повинні гордитися реальними справами, за які нам дякують люди, а не купкою грошей у хаті.

Чи вплинула Ваша адвокатська діяльність на формування планів, які плануєте втілювати?

Так, і навіть першочергово саме вона. По ходу своєї діяльності я мав можливість представляти і захищати права як фізичних, так і юридичних осіб, у тому числі у правових відносинах з міською радою. У моїй професійній діяльності ряд тих чи інших документів мені потрібно було отримати у тернопільській міській раді: погоджень, рішень, висновків. Тоді я безпосередньо стикнувся з тією структурою. Я зробив висновок, що міська рада розподілила звернення фізичних осіб і звернення юридичних осіб. Чому? Це було зроблено тактично: фізичним особам всі питання вирішувалися в, скажімо, позакорупційний спосіб, тобто для них світило зелене світло, а для простого підприємця будь-яке питання завжди лягало під сукно, поки він не починав туди ходити, бігати, шукати посередників.

Як плануєте це змінювати, вирішення яких проблем ви будете ініціювати першочергово?

Як юрист, я планую одразу прийняти участь у нормотворчій діяльності тернопільської міської ради, зокрема – у виробленні пакету документів, який би регулював порядок розміщення та демонтажу малих архітектурних форм, аби людина точно знала, які обов’язки перед нею покладені для того і які права вона має. Ця дія спрямована на захист людей від несанкціонованого знесення кіосків зокрема.

Наступною дією буде перегляд доцільності існування комунальних підприємств, у яких працює лише номінальний директор. Ми можемо підняти це питання, зареєструвати відповідний проект, винести на засідання, залучити пресу і нехай люди дивляться, чи готові  депутати скасовувати ці фіктивні підприємства. Якщо ні, то нехай пояснять людям, яку вони функцію у місті виконують, окрім дерибану землі.

Проблема громадських туалетів. У нас як таких громадських туалетів належної якості у місті – катма. Ніби смішна проблема, але це дійсно проблема. Ну і соціально незахищені верстви населення. Розуміємо, що глобально змінити ситуацію не можемо. Але на конкретному рівні можемо переглянути питання щодо соціальних магазинів, соціальних аптек.

А як бути з корупцією, адже це тема номер один у передвиборчій гонці?

Основним корупційним ресурсом, на базі якого найбільше обростає корупція, це – земельні питання. Реальний план вирішення цієї проблеми – це зробити процедуру використання бюджетних коштів по закупівлі послуг, робіт, продукції в третіх осіб виключно в порядку відкритих тендерних конкурсів. Щоб кожен зміг висунути свої умови, і якщо вони будуть дійсно кращими, перемога була за тобою. Тільки після того вийде налагодити умови рівного ведення бізнесу.

На що порадите тернополянам звертати увагу при виборі, аби не «купити кота в мішку»?

Головне, щоб громада звертала увагу на тих людей, які балотуються по списку партії, якомога більше дізнавалася про них, перепитувала, цікавилася, з’ясовувала їх життєві позиції. І звертала увагу на заявлені партією цілі і принципи, які вона відстоює.

І останнє питання: які принципи у партії «Добрий самарянин», членом якої ви є?

Наше кредо – поставити планку по справедливості: влада повинна бути прозорою, чистою і працювати в інтересах людей і для людей. Зараз, чіпляючи німба святого, тим паче використовуючи закладену релігійну складову у назві партії, дуже легко можна тим поплатитися у тому випадку, якщо ми прийдемо до влади і почнемо діяти в іншу сторону. Це політична смерть. Але якщо речі, які ми обіцяємо, почнуть виконуватися і народ повірить, то ми готові дати дорогу іншим. Для того, щоб люди знали, що інших потрібно буде міряти за такими ж мірилами.