Тернополяни незабаром за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій платитимуть по новому. Нові тарифи почнуть діяти орієнтовно з 1 жовтня.

.

Міські чиновники запевняють, що сьогодні існує дві підстави для перегляду тарифів у нашому місті. Перша – правова, оскільки зазнала змін нормативно-правова база (повинен бути встановлений побудинковий тариф), а друга – економічна. Востаннє тарифи у Тернополі переглядали у 2008 році. За цей час в Україні вартість матеріалів і комплектуючих зросла на 190%, заробітна плата на 180%, а електроенергія на 50%. Відтак в умовах економічно необгрунтованого тарифу говорити про якість надання житлово-комунальних послуг не доводиться. Крім того, діючий на сьогоднішній день тариф не враховує вартості утилізації твердих побутових відходів і обслуговування мереж

– В місті Тернополі тариф на поводження з ТПВ містить тільки вартість збору і вивозу. А вартість утилізації, яка є невід’ємною складовою частиною, в даний тариф не включено. Це перший аспект, на який ми звертаємо увагу. Другий аспект це те, що в тариф на утримання житлового фонду в місті, на сьогоднішній день не включені витрати з обслуговування мереж центрального теплопостачання та гарячого водопостачання. Це теж унікальна ситуація. Ці витрати включені у вартість теплової енергії, що м’яко кажучи, є неправильним. Адже внутрішньобудинкові мережі та інженерні споруди є складовою частиною будинку, і ми не можемо нехтувати потребою їх обслуговування, – розповів заступник міського голови Владислав Стемковський.

Сьогодні тернополяни, які мешкають в будинках з ліфтами платять 1,25 гривні за квадратний метр, в будинках без ліфтів – 1,02 гривні. Новий тариф буде розбитий на три складових.

– Тариф на утримання будинків без твердих побутових відходів і без вартості з обслуговування ліфтів буде складати для будинків з ліфтами – 1,32 гривні, без ліфтів – 1,27 гривні. Тариф на обслуговування ліфтів буде складати 22 копійки за метр квадратний житлової площі. І тариф на послуги поводження з твердими побутовими відходами (збір, вивіз, утилізація) – 32 копійки за метр квадратний. Це не тільки розрахунок економіки, а й прямої відповідальності. Суб’єкт, який вивозить сміття, виставляє окремі рахунки за свої послуги, а населення чітко розуміє, за що платить в ЖЕК, – пояснює чиновник.

Також, як запевняє Владислав Стемковський, якщо у будинку кілька днів не працює ліфт, або не вивозиться сміття, мешканець самостійно може порахувати, скільки коштів за невиконані послуги не доплачувати.

За новим тарифом прибирання прибудинкової території обійдеться мешканцям у 33 копійки за квадратний метр, прибирання сходових кліток – у 19 копійок, поточний ремонт – у 40 копійок, дератизація і дезінфекція – у 2 копійки, рентабельність становитиме 5 копійок. У середньому за квартиру площею 50 квадратних метрів доведеться заплатити 66 гривень на місяць.

– В розрахунку на 3 мешканця виходить по 22 гривні в місяць на одну людину. Це послуги з утримання житлового фонду. Друге – це послуги з обслуговування ліфтів. В загальному виходить 22 копійки за метр квадратний, відповідно це складає 11 гривень на квартиру, або 3 гривні 60 копійок на мешканця в місяць. І запропонований тариф на послугу зі збору, вивозу і утилізації ТПВ – складається 32 копійки, з розрахунку на середньостатистичну  квартиру це виходить 16 гривень в місяць, а на мешканця виходить 5 гривень 40 копійок, – порахував Владислав Стемковський.

Зазнала змін у новому тарифі і структура витрат. Якщо у 2008 році на поточний ремонт будинку було відведено 16%, то у новому буде 32%. На технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем витрачатимуть не 5%, а 17%. Найменше за житлово-комунальні послуги сплачуватимуть ті тернополяни, які мешкають у нових будинках, а найбільше – у старих. Найдешевший тариф у Тернополі становитиме 1,02 гривні, а найдорожчий – 1,86 гривень. Орієнтовно  послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, які має затвердити виконком, зростуть на 30%.