Про працевлаштування людей з особливими потребами говорили у Тернополі на семінарі про «Надання соціальних послуг особам з інвалідністю». Провели його напередодні Міжнародного дня інвалідів, який відзначають 3 грудня, – повідомляє ІНТБ.

Станом на 1 листопада на обліку в центрах зайнятості перебувало 292 людей з особливими потребами.

– Вдалося працевлаштувати 300 осіб, 11 з них працевлаштовані шляхом надання дотацій роботодавцям з коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття для створення таких місць для інвалідів. 14 осіб отримали в нас одноразову виплату допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю. Також проводиться робота до залучення осіб з інвалідністю, які є безробітними до тимчасової зайнятості. 98 чоловік брали участь в оплачуваних громадських роботах, – розповіла перший заступник директора обласного центру зайнятості Олександра Островська.

У центрі зайнятості кажуть, що трапляються випадки, коли роботодавці подають інформацію про вакансію і про визначені місця для інвалідів, які не завжди підходять за умовами праці особам з обмеженими можливостями. Переважно – це некваліфіковані робочі місця з мінімальною заробітною платою.

– Є такі випадки, що роботодавці просто подають такі вакансії лише для того, щоб уникнути штрафних санцій. За неофіційними даними, є ще такі моменти, що приймають на роботу осіб з інвалідністю тільки для того, щоб вони числились, що вони працюють, а насправді люди на роботу ніби й не виходять, – каже Олександра Островська.

Проблема працевлаштування інвалідів переходить з року в рік. І, згідно зі статистикою, її вирішать не скоро, адже кількість людей з обмеженими можливостями зростає. Збільшується, зокрема, і дитяча інвалідність. Якщо три роки тому в Тернопільській їх було близько 3,5 тисяч, то зараз ця цифра подолала 5-тисячний рубіж. В обласному відділені Фонду соціального захисту інвалідів кажуть, що працевлаштування інвалідів залежить не тільки від роботодавців, але й від них самих.

– Постукай – і тобі відчинять. І тому коли інвалід буде звертатися, то в дійсності зараз є маса засобів для того, щоб можна було людину скерувати, – зазначила директор обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Ірина Базилевська.

Якщо у підприємця від 8 до 15 робітників, він зобов’язаний працевлаштувати 1 інваліда. Якщо ж цього не зробити, то доведеться сплатити половину середньорічної заробітної плати за нестворене таке робоче місце. Якщо ж працівників більше 15, тоді гаманець схудне на одну середньорічну зарплату за кожного непрацевлаштованого інваліда.