Першого жовтня розпочнеться прийом проектів тернополян, які будуть реалізовані наступного року за кошти  міського бюджету. Це так званий Громадський бюджет або бюджет участі, коли жителі самі визначають, як зробити місто, у якому живуть, кращим. На втілення ідей тернополян у міській казні буде майже 5 мільйонів гривень.

– Маємо 5 мільйонів, які міська рада дозволяє розподіляти самим жителям, – каже Назар Зелінка, депутат міськради, голова Номінаційного комітету Громадського бюджету. – Процес подачі заявок стартує 1 жовтня і триватиме до кінця місяця. Головна мета Громадського бюджету – отримання і збір найбільшої кількості громадських ініціатив, які можна реалізувати. Ідеї можуть бути різноманітні, обмежень у фінансовому плані не має: дитячий майданчик, громадський простір тощо. Всі проекти одразу після подачі будуть опубліковані на новоствореному сайті. Якщо та чи інша ідея буде відхилена, то буде пояснено чому. Основна задача Номінаційного комітету, який складається з пропорційної кількості представників органів виконавчої влади, громадськості та депутатів – технічній відбір проектів, які надійдуть, оцінити чи може міський бюджет фінансувати ці проекти чи ні. Наприклад, закупівлю обладнання для лікарні ми не може фінансувати. Ми не будемо вибирати кращий чи гірший проект, оскільки за всі проекти будуть голосувати самі тернополяни.  Натомість, будемо допомагати авторам доопрацьовувати бюджети чи об’єднати подібні проекти в один. Свої пропозиції щодо кожного проекту подаватимуть також профільні управління міської ради. Після цього їх будемо виставляти на голосування. Подати проект можуть тільки ті, хто прописаний у Тернополі. Ідентифікація буде відбуватися за допомогою банку ІД та реального представлення паспорта з пропискою.

Подати заявку можуть тільки фізичні особи,яким виповнилося 18 років. Проект автора мають підписати 25 однодумців. Після цього необхідно заповнити форму, де вказати короткий опис проекту та його бюджет. Зробити це можна буде в електронному вигляді через сайт, який запрацює 1 жовтня або у паперовому варіанті у Центрі надання адміністративних послуг, що на вулиці Острозького, 6. Проекти, подані на початку місяця, можна буде виправити або скоригувати до кінця прийому заявок, тобто до кінця жовтня. Усі проекти реалізовуватимуть органи виконавчої влади, а не автори, готівку для реалізації поданих проектів вони не будуть отримувати. Усього є 14 напрямків, за якими можна подавати проекти, наприклад, велоінфраструктура, благоустрій, екологія. Посилання на сайт «Громадського бюджету» можна буде знайти на офіційному сайті Тернопільської міської ради з 1 жовтня.

– Авторам проекту не потрібно боятися, що вони не зможуть сформувати бюджет проекту, бо треба мати специфічні навики, – пояснює Тетяна Корчак, начальник управління економіки, промисловості та праці, секретар Номінаційного комітету Громадського бюджету. – В окремому розділі на сайті буде розміщена додаткова інформація з орієнтовною вартістю будівельних матеріалів, квітника, метра бруківки, асфальту тощо. Якщо виникнуть сумніви, то можна написати приблизну вартість, а виконавчий орган скоригує цей проект і узгодить з автором. За це не потрібно хвилюватися. Проект може бути відхилений, якщо буде запропонований для реалізації більше ніж на рік, не на землях міської ради, а приватних, якщо буде суперечити програмі розвитку міста чи стратегії розвитку міста, розрахований тільки на розробку проектно-кошторисної документації. Пройдуть проекти, які чітко показуватимуть що вони принесуть користь громаді.

Після 31 жовтня проекти розглядатиме Номінацій ний комітет, а пізніше відбудеться загальноміський етап голосування за проекти. Голосувати можна буде на сайті або у ЦНАПі. Один тернополянин, як зазначила Вікторія Дякович, учасниця Номінаційного комітету,  може віддати голос тільки за один проект. Ідентифікація особи при голосуванні у ЦНАПі відбуватиметься за паспортом, а в електронному вигляді – через банк ID.

Ольга Трач

Фото автора