“Незагоєні рани війни…”, – виставку із такою назвою відкрили у державному архіві Тернопільської області. В експозиції виставки – документи, які охоплюють період кінця червня-початку липня 1941 року, коли Тернопільщина була окупована нацистськими військами та березня-липня 1944, коли була звільнена радянськими військами.

Виставку розпочинають матеріали, що стосуються початку війни – бойові накази штабу 140-ої дивізії про дислокацію військових частин на території області від 22 червня 1941 року та борону населених пунктів Тернопільщини від 5 липня 1941 року.

– За дослідженнями військового історика Олександра Семеніва, в Тернополі загинуло 6 772 радянських бійців і офіцерів. Це дуже велика кількість людей, які загинули, визволяючи наше місто. Невідома кількість людей, яка загинула під бомбами, кулями і мирного населення. Ці втрати ніхто не рахував і достовірних відомостей про ті жертви немає, – розповіла начальник відділу Тернопільського обласного архіву Стефанія Коваль.

Наступний розділ виставки – матеріали, що відтворюють військову операцію зі звільнення Тернопільщини у березні 1944 року військами 60-ої Армії 1-го Українського фронту під командуванням маршала Радянського Союзу Жукова. Найжорстокіші бої відбувалися за визволення Тернополя. Близько тисячі будинків були знищені, інші три тисячі потребували капітального ремонту. Про це розповів у своїй статті “Осада Тернополя” військовий фотокореспондент Константин Симонов. Про це згадує і очевидець тих подій Михайло Гулий.

– Коли я повернувся в Тернопіль, а це було 26 травня 44 року, я його не впізнав, були одні руїни. Ніде ні одної хати не бачив. Як і були будинки, то дахи побиті, все побите, – згадує ветеран.

Тернопільщина належить до областей, які зазнали найбільших втрат із числа мирного населення. Майже 65 тисяч осіб вивезли на роботу до Німеччини. Тисячі залишились без даху над головою. Сьогодні в області живе майже 54 тисячі осіб прирівняних до ветеранів і тих, які брали участь в бойових діях.