Саджанці кущів та дерев вже продають на Центральному ринку Тернополя. Крім цього на прилавках вже є великий вибір насіння. Але ціни на них цього року трохи зросли, пише «20 хвилин».

Полуниця та малина подорожчають

Цього року сезон продажу саджанців розпочався рано, бо весна прийшла швидко.

– Зараз продаю лише саджанці плодових дерев та кущів, згодом у продажу з’являться і троянди, – розповідає продавець з Центрального ринку Марія Хринчук. – Так само за два-три тижні продаватиму малину.

Якщо надалі погода буде такою теплою, то на ринку продаватимуть і кущики суниць та полуниці.

– Цим рослинам потрібне тепло, щоб підрости та набратись сил, тоді їх можна буде ділити та продавати, – говорить продавець. – Ціна на ці кущі, швидше за все, трохи підніметься, бо самі бачите, як все дорожчає, а нам також треба за щось жити. Минулого року їх продавали від п’яти гривень за пучок, цьогоріч мабуть будуть коштувати сім-вісім.

Для жінки продаж рослин є додатковим заробітком, продає вона саджанці, які вирощує на власній ділянці поблизу Тернополя.

– Маємо дачу, там вирощуємо всякі овочі та фрукти для власного споживання, але рослини щороку необхідно розсаджувати та проріджувати, тоді вони краще родять. От і продаємо залишки, – говорить пані Хринчук.

Є у такому заробітку і витрати, бо необхідно платити за дорогу, за місце на ринку. Жінка продає свої власні кущі, тому податки не платить. Торгувати виходить лише у вихідні.

– Добре, що цього року весна рання, адже якщо не буде заморозків, то і урожай збиратимемо рано, тож овочі та фрукти подешевшають швидше, – говорить продавець.

Зараз смородину та агрус продають від 15 до 30 гривень за кущ. Але ціна на них може знизитись, якщо завезуть більше товару.

– Якщо буде великий вибір, то, звісно, будемо торгуватись, щоб не втратити покупця, – зауважує тернополянка.

Можна вирощувати на балконі

Як побачив кореспондент газети “20 хвилин”, на ринку в суботу, 19 березня, саджанці продавало лише четверо людей.

– У нас ціни на яблуні, груші – 20-30 грн, персики – по 35 грн, сливи – по 30, – говорить продавець Василь (прізвище не називає – прим. Ред.). – Найдорожче коштують колоновидні яблуні – 40 грн за одне дерево.

Ці дерева ростуть у висоту не більше двох метрів та не дають бокових гілок, лише стовбур.

– На ньому цвітуть квіти та дозрівають плоди. Одне дерево за сезон може дати шість-сім кілограмів урожаю, а на ділянці їх можна посадити набагато більше, аніж звичайних плодових дерев, – говорить пан Василь. – А дехто такі дерева вирощує навіть на балконі. Але на зиму їх необхідно заносити до підвалу, бо якщо будуть морози, то коренева система дерева перемерзне, і воно загине.

Догляд за колоновидною яблунею – мінімальний. Її не потрібно обрізати, як звичайні яблуні.

– Якщо ж вирощувати на балконі, то необхідно слідкувати, щоб земля не пересихала, особливо у спеку. Та такі дерева треба підживлювати, бо в них немає можливості черпати поживні речовини самим, – зауважив продавець. – Коли вирощуєш власний урожай, то знаєш точно, що їсиш, і економиш гроші, адже дерево буде жити декілька років.

Цибуля – від 10 грн

Цибулю-саджанку на ринку продають від 10 до 20 грн за літру. Ціна залежить від розміру насіння та сорту.

– Найдорожче продаємо фіолетову та білу цибулю. Її ціна – 18-20 гривень, – розповідає продавець Оксана (прізвище не називає – прим. Ред.). – При цьому має значення розмір – чим дрібніші цибулинки, тим вона дорожча, бо тоді у банку влізає більше насінин. А чим більша їхня кількість, тим більшу площу ними можна засадити.

Цибулю-саджанку продають не менше, аніж півлітри. За насіння звичайної ріпчастої цибулі просять від 10 гривень.

– Якщо це крупні цибулики, то їх вартість 10 грн. Крім того, що їх вистачить на невеличку площу, вони ще часто дають насіннєві стрілки, тим самим знижують урожайність, – наголошує продавець. – Але така цибуля набагато швидше виросте, якщо захочете мати ранній урожай зеленої цибульки. А якщо одразу не з’їсте, то можна не обривати стрілки та наступного року будете мати насіння.

Якщо його рано посіяти, то з нього також швидко виросте зелень.