– Славік вчився в технікумі на перукаря. Хотів одружитися, їхати за кордон, мав багато планів на життя, – розповідає адвокат Ігор Пономаренко. – На жаль, не судилось…

Самогубство 18-річного Ярослава Музичука з Ланівців сколихнуло все місто. Хлопець повісився через правоохоронців, переконані його рідні, які після смерті Ярослава звернулися до адвоката. Трагедія з юнаком сталася 12 вересня. Близько 17.00 мама знайшла його повішеним на кухні, розповідає пан Пономаренко.

– Зі слів матері та сестри, приїхали правоохоронці, зняли хлопця і провели огляд помешкання та його особистих речей, – розповідає він. – Вони дістали його телефон, перевірили записи смс-повідомлень, телефонні дзвінки і це все постирали.

Ярослава допитували у рамках кримінального провадження про збут наркотиків. Проте він до цього жодного стосунку не мав і допити були незаконними, їх проводили під тиском, переконаний адвокат.

– Тобто все його спілкування з правоохоронними органами виходило за межі розслідування кримінального провадження, – каже він.

Он-лайн після смерті

На сторінці Ярослава Музичука в соцмережі “ВКонтакті” є десятки повідомлень від його друзів зі словами “Вічна пам’ять”. Причому останній раз на цю сторінку заходили 19 вересня о 12.12, тоді як помер хлопець 12 вересня. Його сестра Ольга каже, що кілька разів бачила акаунт Ярослава он-лайн після смерті. Хто міг таке робити, вона не знає.

Кореспондент зв’язувалася телефоном з мамою хлопця Інною Боденчук. Проте жінка дуже важко переживає смерть сина і поспілкуватись не змогла. Вона написала звернення у прокуратуру, аби там провели відповідні перевірки з приводу смерті її сина. Копію цього звернення нам надав адвокат Ігор Пономаренко.

“У лютому 2013 року ще неповнолітнього Ярослава та його сестру Ольгу (1991 р. н.) силою забирають у Лановецький РВ УМВС при Тернопільській області, – йдеться у заяві. – Там їх били, залякували і вимагали надати неправдиві свідчення відносно осіб, на яких вкажуть правоохоронці. Мої діти були дуже залякані. Їм погрожували, що якщо вони розкажуть про побиття та те, що їх примушували надавати неправдиві покази, діти опиняться за ґратами і там з ними вчинять розправу, яка спричинить каліцтво або смерть. Я не могла допомогти синові, оскільки він не відкривав подробиць. Аж після смерті сина мені все розповіла дочка. За день до смерті, 11 вересня 2013 року, працівники міліції наказали моєму синові з’явитися в міліцію 12 вересня, що і стало причиною самогубства”.

Допитували і сестру Ольгу

Сестра Ярослава Ольга Боденчук розповіла, що останнім часом його часто викликали міліціонери і після цього він повертався дуже пригніченим. Дівчина згадує, що на допити викликали і її.

– Запитували, чи знаю я підозрюваних, чи курила разом з ними, – каже вона.

Ольга додає, що потрапила у поле зору правоохоронців, адже була знайома з двома підозрюваними. У неї вдома навіть провели обшук, на що мали дозвіл. Проте нічого не знайшли. Дівчина вважає, що спілкування з міліцію і стало причиною смерті її брата. Адже його часто лякали, погрожували, що посадять.

– Інших причин не було, з дівчиною він не сварився, – каже сестра. – Мама про все дізналася вже після смерті брата, бо він нічого їй не розказував. Він боявся і не хотів її тривожити. А коли в помешканні проводили обшук, мами не було дома – вона була на заробітках у Польщі.

Давати потрібні свідчення правоохоронці примушували не лише Ярослава, його сестру, а й ще кількох осіб, додає адвокат Ігор Пономаренко.

– Вже є декілька заяв у міліцію про те, що свідчення неправдиві і добуті шляхом примусу, що суперечить законодавству, – каже він. – Цей тиск проводили і щодо його сестри, і щодо інших осіб. На сьогодні всі вони подали заяви до слідчого обласного управління міліції, що всі свідчення, надані ними, є неправдивими і отримані шляхом тиску та не відповідають реальним обставинам. І під час прийняття рішення вони просять не спиратись на ці свідчення, а також просять провести додаткові слідчі дії. А саме – викликати їх для допиту, але вже в присутності адвоката, який захистить їх від незаконного тиску.

Триває розслідування

Кримінальне провадження за фактом самогубства жителя Ланівців внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.120 КК України – “Доведення до самогубства”. Про це повідомила керівник прес-служби прокуратури області Людмила Горбачевська.

– Під час огляду місця події та трупа встановлено, що будь-яких інших тілесних ушкоджень, крім ушкоджень, пов’язаних із самоповішанням, не виявили, – каже вона. – Призначена судово-медична експертиза ще не завершена.

Доводам матері загиблого щодо неправомірних дій працівників органів внутрішніх справ прокуратура дасть оцінку в рамках розслідування кримінального провадження, продовжує керівник прес-служби. Попередньо з’ясовано, що хлопця допитували працівники органів внутрішніх справ як свідка у кримінальному провадженні, розпочатому стосовно кількох осіб за ч.2 ст.307 – “Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин та їх аналогів”. Допит був за місяць до самогубства. Триває досудове розслідування.

Як повідомили у секторі зв’язків із громадськістю обласної міліції, раніше відкрили кримінальне впровадження щодо п’ятьох юнаків, яких працівники міліції підозрюють у збуті наркотиків. Четверо з них — під домашнім арештом, один під вартою. Ярослава Музичука серед них не було, але він у цій справі проходив, як свідок. Правоохоронці діяли у межах закону, стверджують у секторі.

Нагадаємо, 7 вересня після зустрічі з міліціонерами постраждав неповнолітній тернополянин Олександр Ковтун. У хлопця перелом кістки руки зі зміщенням. Міліціонери кажуть, що не винні. Перевірки з цього приводу проводить прокуратура та Секретаріат уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Євгенія Цебрій, 20minut.ua