Група американських та українських експертів працюватимуть в Україні до 30 липня. Вони оцінюють умови діяльності органів місцевого самоврядування та здійснення реформ, які спрямовані на децентралізацію влади в Україні. У рамках цієї роботи 25 липня доктор Шон Робертс – директор Програми досліджень з питань міжнародного розвитку Школи міжнародних відносин ім. Еліота у складі Університету Джорджа Вашингтона, зустрівся із головою ТОДА Олегом Сиротюком та його заступником Леонідом Бицюрою.

– Ми робимо доповідь для Агентства США з міжнародного розвитку USAID щодо розвитку місцевого самоврядування та процесів децентралізації влади, – зазначив доктор Шон Робертс. – І маємо підготувати рекомендації щодо майбутніх програм допомоги.

Серед іншого Шона Робертса цікавила думка місцевих очільників щодо останніх пропозицій президента України стосовно конституційної реформи у сфері самоврядування, які основні виклики та загрози успішної реалізації реформи виникатимуть на локальному рівні та чим американці можуть допомогти під час проведення таких реформ.

– Наша країна розпочала конституційний процес реформ, який передбачає перегляд позицій місцевого самоврядування у плані розширення повноважень,процес децентралізації влади, – говорить Олег Сиротюк. – Такі зміни необхідні. Наразі ми маємо дисбаланс між повноваженнями на рівні органів виконавчої влади обласних, районних адміністрацій, відповідних представницьких органів обласних та районних рад. Вважаю, що на даний час територіальні громади не мають тієї величини повноважень, які б дозволяли на місцях сповна реалізувати заходи і політику з розвитку місцевих територіальних громад. Для нас є дуже важливим, щоб люди на місцях в органах виконавчої влади мали можливість по іншому оцінити ті можливості, які з’являться після проведення реформи, а також  отримати необхідні знання, досвід, щоб успішно працювати у новій системі координат, у нових повноваженнях і значно більшій відповідальності. Тому зараз є важливим дати держслужбовцям нові знання, досвід проектної роботи, досвід залучення іноземних кредитів, грантової допомоги, які дадуть можливість вирішувати локальні питання у тій чи іншій сфері.

Не маючи широких повноважень, працюючи у теперішній адміністративній  системі, територіальні громади та місцеве самоврядування не демонструють самостійності, і не забезпечують ефективного використання внутрішніх ресурсів для розвитку своїх територій, своїх громад. Заступник голови ТОДА Леонід Бицюра зазначив, що група з реформування територіального устрою області була створена ще у 2009 році. І протягом п’яти років відбувався процес навчання представників органів місцевого самоврядування до життя в нових реаліях. Та основна проблема – це інерція.

– Люди, які звикли понад 20 років працювати без повноважень не готові переходити до реалізації отриманих повноважень, –  каже Леонід Бицюра. – І є ряд індикаторів, які вказують на це. Є окремі лідери, які у своїх громадах намагаються щось змінити. А всі інші живуть на дотаціях. Не готове до змін й населення. Тому необхідне навчання, просвіта, широка інформаційна кампанія серед населення всієї України щодо доцільності цієї реформи.

Будь-які реформи – це зміни, а зміни – це болючий процес і відбувається він не просто. Тут, за словами Леоніда Бицюри, має бути політична воля найвищого керівництва країни та готовність суспільства сприйняти цю реформу.

Ольга Трач

Фото автора