Стати абітурієнтом-2012 вже не можна. Період реєстрації на цьогорічне зовнішнє незалежне оцінювання завершився 20 лютого. Ті, хто встиг подати заявки до цього дня, впродовж 3-х тижнів отримують сертифікати на проходження ЗНО. Але остаточна реєстрація завершиться 5 березня, розповів заступник директора з питань ЗНО та моніторингу якості освіти Тернопільського обласного КІППО Юрій Шайнюк.

– Той, хто вже отримав сертифікат, але передумав здавати один предмет або хоче внести якісь інші свої персональні дані, має право це зробити до 5 березня, – розповів Юрій Шайнюк.

Обробка поданих заявок ще триває. Але тести цього року, за прогнозами освітян, здаватимуть більше 90% випускників середніх навчальних закладів, оскільки на 22 лютого вже зафіксували 7472 потенційних абітурієнти. Не завадили бажаючим пройти оцінювання і зміни в процесі тестування. В перелік предметів на ЗНО цього року внесли всесвітню історію.

У зв’язку з проведенням в Україні футбольного чемпіонату «Євро-2012», оцінювання розпочнеться на 2 тижні швидше – 15 травня і завершиться 7 червня. Прохідний бал із профільних предметів при вступі цього року збільшили до 140. Для решти наук він залишився на рівні 124. Та й самих предметів для тестування у 2012 році дозволено обирати менше.

– Минулого року і в попередні роки абітурієнти реєструвалися максимум на 5 предметів, у цьому році – лише на 4 предмети. Це такий оптимальний варіант. Тому що ми знаємо, що в попередні роки на 5 предметів реєструвалося 15-20% учасників, а інші в переважній більшості реєструвалися на 3 або 4 предмети. Є в нас невеликий відсоток учасників тестування, які зареєструвалися на один предмет. Це означає, що вони мають право скористатися і вони скористаються таким правом – використати сертифікати минулих років, – каже Юрій Шайнюк.

Стресом не лише для абітурієнтів, а й для їхніх батьків може стати чергова реформа Кабінету Міністрів України. У новому проекті Закону «Про вищу освіту» держпосадовці пропонують, крім середнього балу атестату і результатів ЗНО, при зарахуванні брати до уваги також результати вступних іспитів у вишах. Абітурієнти та батьки бояться, що це поверне систему хабарництва при вступі. Такої ж думки і сам пан Шайнюк.

– Якщо «конкурс гаманців» буде відновлено, то це буде великим ударом по реформі, яка називається «Зовнішнє незалежне оцінювання». Перша постанова Кабінету Міністрів України датована, по-моєму, 23 серпня 2004 року. Тоді прем’єр-міністром України був Віктор Янукович. І, власне, з його постанови починається запровадження зовнішнього незалежного оцінювання. І відміняти свою постанову я не думаю, що буде сенс, – каже пан Шайнюк.

Результати цьогорічного ЗНО обіцяють оприлюднити до 1 липня 2012 року. Адже вже 2 липня стартує прийом документів у вишах. До речі, цього року, як і попередніх, абітурієнти можуть подавати документи одразу в 5 закладів на 3 спеціальності в кожному. Тобто в сумі вступник має 15 можливостей стати студентом.