Національна комісія регулювання електроенергетики України розпочала поетапне підвищення тарифів на електричну енергію для населення. Як запевняють в “Тернопільобленерго”, це роблять з метою…  здешевлення товарів та послуг!

.

Питання будь-якого підвищення завжди хвилює споживачів. Цьогоріч питання підвищення тарифів на електричну енергію розглядалося уже двічі. Перший раз тариф на електроенергію було підвищено лише для певної частини населення, а другий етап підвищення стосувався усіх побутових споживачів. І от – нова радість.

Необхідність підвищення тарифів на електропостачання саме для населення пояснив директор енергозбуту ВАТ “Тернопільобленерго” Сергій Оляніцький.

За словами пана Оляніцького, згідно останнього дослідження, яке було проведене експертами центру економічних досліджень “РІА-Аналітика”, Україна опинилася на першому місці за дешевизною електроенергії для населення. Рейтинг підготовлено на підставі оцінки вартості електроенергії для населення за даними статистичних комітетів і регулюючих органів різних країн на останню доступну дату. Так, на початок 2011 року вартість одного кВт/год. для мешканців України становила всього 0,03 долара. Друге місце зайняла Білорусь (також близько 0,03 долара за кВт/год.), третє і четверте – Казахстан і Вірменія (по 0,06 долара за кВт/год.), п’яте – Росія (0,07 долара за кВт/год.). Найдорожча електроенергія в Данії – 1 кВт/год. тут коштує в середньому 0,39 долара.

– Такі “дешеві” тарифи для населення України покриваються за рахунок усіх інших споживачів – підприємств та організацій, які в свою чергу включають “дорогі” тарифи у собівартість продукції або послуг, – пояснює Сергій Оляніцький. – Обленерго на так звану різницю в тарифі отримує дотаційні сертифікати. Так, за 2010 рік сума дотаційних сертифікатів оцінювалася як 10 відсотків від усіх витрат бюджету Тернопільської області, а це – кілька сотень мільйонів гривень.

Таким чином, ситуація виглядає так, що тариф на електроенергію для юридичних осіб завищений, а тариф для населення – знаходить на рівні нижчому від оптового тарифу електроенергії. Тож, за словами представника обленерго, такий низький тариф однаково доводиться оплачувати населенню, але вже у вигляді складової собівартості продукції чи послуг. Саме тому Національна комісія регулювання електроенергетики України й розпочала поетапне підвищення тарифів на електричну енергію для населення, аби в майбутньому досягти однакового тарифу, як для населення, так і для юридичних споживачів. Теоретично, за логікою комісії, це мало б призвести до здешевлення товарів та послуг на вартість тої частки електроенергії, яку юридичні особи оплачували раніше. Тобто, в кінцевому результаті всі оплачуватимуть електроенергію за одним тарифом, що дозволить ліквідувати перехресне субсидування в країні, – зазначають в обленерго.

Отож, коли наступного разу у квитанції про оплату за спожиту електроенергію пересічний тернополянин побачить значно більшу цифру, ніж зазвичай, він мав би сильно втішитися з цього приводу. Принаймні, такий висновок напрошується з пояснень енергетиків.