Суддів, які відмовились розглядати справу про заборону на території України діяльності Комуністичної партії України, можуть бути звільнені із займаних посад. Зокрема, таку ініціативу запропонувало Міністерство Юстиції України.

Представники міністерства пропонують Вищій кваліфікаційній комісії суддів України перевірити і надати юридичну оцінку діям суддів Окружного адміністративного суду міста Києва щодо наявності підстав для їхнього звільнення із займаних посад. Відповідні документи уже передали Вищій кваліфікаційній комісії суддів України. Про це повідомив під час брифінгу 27 лютого Едуард Кольцов, начальник Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області.

Позов про заборону на території України діяльності Комуністичної партії України до Окружного адміністративного суду міста Києва подали Міністерство юстиції України та Укрдержреєстр 8 липня 2014 року. Справу затягнули більше ніж на півроку, а в лютому судді цього суду оголосили про самовідвід від її розгляду.

– 18 лютого під час чергового судового засідання суддя, призначений на розгляд справи, оголосив про самовідвід, а також про самовідвід всіх суддів Окружного адміністративного суду міста Києва, – розповів Едуард Кольцов. – Ухвалою цього суду справу передано до Київського окружного адміністративного суду. Той факт, що весь склад суду всупереч Конституції і законам, у спосіб, який не визначено процесуальними нормами, відмовився від виконання своїх обов’язків відправляти правосуддя, дає підстави вважати, що ці судді порушили присягу. Насправді, це свідчить, що весь цей час суд підігрував КПУ.

Едуард Кольцов пояснив, що відповідно до чинного процесуального законодавства, суддя має право оголосити про самовідвід тільки до початку розгляду справи, але ні якому випадку, коли справа уже розпочата. Законодавство не передбачає колективних заяв про самовідвід суддів, які не є учасниками процесу, і не відправляють правосуддя у конкретній справі. У Міністерстві юстиції України також вважають, що цей випадок є показовим та свідчить про недієвість української судової системи.

Щодо справи про заборону КПУ, то Міністерство юстиції звернулося до Вищого адміністративного суду України та Київського окружного адмінсуду, куди передали справу на розгляд, з тим, щоб справу призначили до розгляду і розглянули у чіткі терміни, відведені законом.

Нагадаємо, що діяльність Тернопільського осередку КПУ була заборонена депутатами під час однієї із сесій обласної ради. Утім таке рішення, за словами Едуарда Кольцова, не має юридичної сили, оскільки заборона діяльності КПУ може відбуватися тільки на рівні Міністерства юстиції. Якщо буде відповідне рішення суду, тоді буде автоматично заборонена діяльність обласних осередків.

Ольга Трач

Фото автора