Тільки 10 мільйонів українців офіційно працевлаштовані. Такі попередні статистичні дані за цей рік. Решта працездатного населення вважається безробітними, при цьому у центрах зайнятості вони не зареєстровані. Зрозуміло, що ситуація не є правдивою, і частина людей просто працює нелегально.

Ігор КомендатЗа підрахунками Державної фіскальної служби близько 90% підприємств, які використовують працю найманих робітників, не легалізують ці робочі місця, тобто люди працюють неофіційно. І на Тернопільщині один із найнижчих показників по кількості офіційно влаштованих працівників. Про це розповів Начальник Головного управління ДФС у Тернопільській області Ігор Комендат під час засідання колегії облдержадміністрації 30 червня.

– Незважаючи на надходження ПДВ за 5 місяців 2016 року, які виросли у порівнянні з минулим роком на 52%, суттєвих зрушень у плані легалізації робочих місць не відбувається, – сказав Ігор Комендат. – Приріст відбувся за рахунок підвищення процентної ставки ПДФО з 15 до 18 та  підвищення зарплати підприємцями, які поступають чесно зі своїми працівниками. Зростання кількості найманих працівників, які систематично отримують зарплату в області не спостерігається. В нашому регіоні один із  найнижчих рівнів офіційного працевлаштування. За перший квартал 2016 року задекларовано і виплачено зарплату 200 тисячам найманих працівників або 37% населення працездатного віку, тоді як у четвертому кварталі 2015 року було 211 тисяч. Бачимо падіння офіційно зайнятих осіб на 11 тисяч. Для цього  є дві об’єктивних причини: було масове скорочення бюджетників та люди самі відмовляються офіційно оформлятися на роботу у зв’язку із мобілізацією. За даними Держстатистики кількість офіційно зареєстрованих працівників у центрі зайнятості становить біля 13 тисяч. Тобто 200 тисяч працевлаштовані, 13 – на біржі, в порівняні з минулим роком ця цифра зменшується, є ще 42 тисячі приватних підприємців, і виходить що 50% працездатного населення сидить без зарплати і не отримує ні копійки вже не перший рік. Найгірша ситуація в Козівському районі – 78% працездатного населення не отримує зарплату, Монастириському – 76%, Борщівському і Підгаєцькому – 74%. зазначу, що ми не застосовували європейські методи визначення кількості працевлаштованих і не враховували потенційну кількість людей, які можуть бути на заробітках, оскільки не маємо такої статистики.

В той же час Ігор Комендат зазначив, що боротьба з тіньовою зайнятістю наразі не є актуальною у функціях і законодавчо закріпленою за фіскальною службою. Найголовніше – налагодити взаємовідносини з місцевими органами самоврядування.

Ольга Трач

Фото автора