Чергове подорожчання електроенергії (з першого лютого) спонукає споживачів думати про те, як можна заощадити на оплаті. Фахівці “Тернопільобленерго” пропонують свій рецепт економії електроенергії – встановлювати диференційні лічильники.
Як повідомив директор енергозбуту ВАТ “Тернопільобленерго” Сергій Оляніцький, мова йде про окремий облік споживання електроенергії з використанням зонних лічильників, які обліковують електроенергію за періодами часу. Сьогодні в області такі лічильники вже встановили понад 300 побутових і майже 300 юридичних споживачів. Вартість диференційного трифазного лічильника в Тернополі коливається від 1300-1700 гривень і вище, в залежності від якості, фірми-виробника та заданих для обліку параметрів, а відповідно однофазного – від 400 до 900 гривень.
При наявності окремого обліку споживання електроенергії за періодами часу розрахунки з населенням проводять з урахуванням таких коефіцієнтів: за двозонними тарифами, диференційованими за періодами часу: 0,7 тарифу – в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23 і по 7 год.), а в інші періоди доби – повний тариф; за тризонними тарифами, диференційованими за періодами часу: 1,5 тарифу – в години максимального навантаження енергосистеми (з 8 по 11 год. і з 20 по 22 год.), повний тариф – у напівпіковий період (з 7 до 8 год., з 11 по 20 год., з 22 до 23 год.), а 0,4 тарифу – в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23 по 7 год.).
Диференційні прилади обліку рекомендують встановлювати тим абонентам, які використовують більшу кількість електроенергії в нічний період. Енергетики стверджують, що завдяки таким приладам люди зможуть частково зекономити на оплаті за світло.
Для встановлення дво- чи тризонного лічильника потрібно звернутися у ВАТ „Тернопільобленерго” для отримання організаційно-технічних заходів, які передбачають переукладання договору про користування електричною енергією, відповідні вимоги до програмування диференційного електролічильника тощо. Диференційні лічильники є не просто „пристроєм для економії” – це лічильники, які будуть обліковувати усю спожиту електроенергію, але оплачувати за неї будуть різними тарифними коефіцієнтами, що дасть реальну можливість економити.
Для довідки. За інформацією відділу роботи з громадськістю ВАТ “Тернопільобленерго”, з 1 лютого нинішнього року Національна комісія з регулювання електроенергетики підвищила на 30% вартість електроенергії для населення, яке споживає в місяць більше 150 кВт-год. У випадку, якщо споживання електроенергії не перевищує 150 кВт-год., тариф залишається незмінним (для міського населення – 24,36 коп. за 1 кВт з ПДВ, для сільського – 22,5 коп.); а у випадку, коли споживання перевищує цю норму, за підвищеним тарифом оплачується та частина електроенергії, яка перевищує 150 кВт-год.
Для міського населення тариф за той обсяг електроенергії, який перевищує 150 кВт-год., становитиме 31,68 коп. / кВт-год., для жителів сіл 29,28 коп./ кВт-год.
У випадку, коли населення проживає в будинках, обладнаних у встановленому порядку кухонними електроплитами (або електроопалювальними установками), оплата за використану електроенергію вони здійснюватимуть таким чином: при споживанні до 250 кВт-год. – 18,72 коп/кВт-год., а за обсяг, спожитий понад цю величину, – за тарифом 24,36 коп./кВт-год.
Богдан НОВОСЯДЛИЙ, “Свобода”