Україна потребує україно-українського примирення, щоб події у Львові 9 травня стали останньою сутичкою в країні на історичному грунті. Тим часом чинна влада допомагає партії «Свобода» перемогти на місцевих виборах, щоб виставити Галичину заповідником нацизму, якому не місце в Європі, пише відомий публіцист Мирослав Чех у статті в польському виданні Gazeta Wyborcza.

.

Влада України хоче показати, що Галичина – найбільш патріотична і прозахідна частина країни – це територія, де панують нацисти, і вона не гідна стати частиною Європи, пише Мирослав Чех. На думку автора, у Львові під час святкування 66-ї річниці перемоги над фашизмом «провокацією пахло за кілометр: червоний прапор на Пагорбі слави, бездіяльність міліції, безкарне хуліганство і демонстрація членів ВО «Свобода», постріл сина радника керівника міліції Львівської області гумовою кулею в одного з активістів «Свободи».

Тепер, йдеться в статті, в Україні всі обурені: на сході і півдні країни – на галичан, на заході – на владу. Влада звинувачує Юлію Тимошенко, а комуністи навіть хотіли, щоб Україна звернулася до УЄФА з проханням позбавити Львів права на проведення Євро-2012. Незадоволені подіями в Україні і росіяни. «Мені огидно дивитися на події в Естонії, Грузії та Україні», – цитує автор слова президента Росії Дмитра Медведєва.

Мирослав Чех пише, що кілька років тому Україна здавалася зразком демократії, в порівнянні з Росією, але все змінилося з приходом до влади Віктора Януковича, і львівські події не покращують його імідж. Щодо провокацій автор зауважує, що в Інтернеті українська діаспора розмістила документи про причетність КДБ до створення «Свободи» на початку 90-х років. Сам автор вважає підозрілим присутність організації в ЗМІ, що належать провладним олігархам. Радикалізм «Свободи» і провокаційні дії на руку владі (націоналісти як головний конкурент не можуть представляти для неї загрози), тому в їх спонтанність не вірить ніхто, пише автор.

«Коли «Свобода «(за підтримки влади) здобула перемогу на місцевих виборах у трьох галицьких областях, – цитує автор слова редактора львівського журналу «Ї» Тараса Возняка, – тоді «нацисти початківці» виросли з коротких штанців і тепер можуть називатися «нацистами». Возняк також зазначив, що вступ «Свободи» у 2009 році до Альянсу європейських націоналістичних рухів дискредитує Україну, «яка прагне приєднатися до європейського демократичного співтовариства», зауважує автор. У статті наголошується також, що Тимошенко «не розігрує націоналістичну карту», ​​прагнучи стати альтернативою Януковичу в усій Україні.

На думку Мирослава Чеха, інцидент у Львові мав відбутися. А провокації влади покликані показати, що прозахідна та патріотична Галичина – «Бандерлянд», який потрібно відокремити від решти України колючим дротом, «світ, що не заслужив назву цивілізованого і гідного колись стати частиною Європи», пише пан Чех.

На думку автора, помаранчеві політики винні в тому, що замість осередку демократії Західна Україна перетворилася на оплот радикального націоналізму. Провокації, пише автор, свою справу зробили: Партія регіонів втрачає популярність, в спину Януковичу дихає Тимошенко та Арсеній Яценюк. «Якщо так піде далі, перемогу нинішньої команди на парламентських виборах наступного року зможе забезпечити тільки «чудо над урною і маніпуляції з законом», пише Мирослав Чех.

Переклад – Weekly.ua