.

Українська православна церква застигла в очікуванні. 8 липня зберуть перший за останні 19 років собор, який, можливо, буде використаний для отримання УПЦ більшої незалежності від Московського патріархату.

.

Утім, офіційна версія інша. «За статутом Собор збирається у міру потреби, і зараз така потреба з’явилася, – каже секретар глави УПЦ Володимира, архієпископ Переяслав-Хмельницький та Вишневський Олександр Драбинко. – Наступний рік – ювілейний, 20 років діяльності Блаженнішого митрополита Володимира на чолі УПЦ і 45 років його служіння церкві, є необхідність напередодні ювілеїв підбити підсумки».

Але у багатьох таке обгрунтування викликає сумніви, пише газета «Сегодня». «Зараз головна мета – затвердження змін до статуту УПЦ, які посилюють її незалежність від РПЦ, – каже джерело в Українській православній церкві. – Основна зміна – введення посади місцеблюстителя, який буде виконувати обов’язки предстоятеля в разі його смерті або неможливості з тих чи інших причин виконувати обов’язки. Зараз ця норма є в статуті, але не затверджена собором і не схвалена патріархом РПЦ Кирилом, як належить за церковними законами. Причому запровадження цього посту – тільки перший крок, другим називають обрання вже найближчим часом місцеблюстителем 33-річного архієпископа Олександра Драбинко, який нібито має великий вплив на митрополита Володимира». Раніше преса називала Драбинко лідером прихильників автокефалії, тобто відокремлення УПЦ від РПЦ (сам він це спростовує).

«Днями відбувся синод, і на ньому питання про місцеблюстителя не ставилося, – спростовує чутки прес-секретар УПЦ Василь Анісімов. – Нема цього питання і в порядку денному собору. Та й неможливо при діючому предстоятелі обрати місцеблюстителя».

Але, незважаючи на всі спростування, сумніви в УПЦ залишаються. Як розповіло джерело в керівництві УПЦ, місцеблюститель може бути обраний з числа членів синоду – і ось 27 червня в синод додатково обиратимуть трьох ієрархів, включаючи Драбинко. Причому статутом УПЦ на даний момент таке розширення синоду не передбачено. «У 2007 році в синод вже вводили двох нових членів, і тоді це ніяких питань не викликало», – парирує Драбинко.

Схвалення змін до статуту назвало ключовим моментом і джерело в керівництві УПЦ: «Прихильникам автокефалії важливо провести їх на соборі до візиту патріарха Кирила в кінці липня, тому що тоді главі РПЦ буде складно домогтися виправлення статуту. Звідси і поспіх з собором. А після собору можуть Блаженнішого проголосити тяжкохворим, обрати місцеблюстителя і поставити Патріарха перед фактом».

«Я не хочу спростовувати всю цю маячню, яку поширюють жовті сайти», – прокоментував нам чутки про своє можливе призначення місцеблюстителем і «автокефальний» нахил в УПЦ Олександр Драбинко.

«Рішення собору будуть показовими. Патріарх не може схвалити ті зміни статуту, які входять у протиріччя з статутом РПЦ, а саме такою є норма про місцеблюстителя», – вважає голова Асоціації православних експертів (Москва, Росія) Кирило Фролов.

У церковних колах обговорюють кілька кандидатур на зміну 76-річному митрополиту Володимиру. Ходили чутки, що глава РПЦ Кирило хоче бачити на цій посаді Волоколамського митрополита Іларіона. Але наше джерело в УПЦ каже: від цього варіанта відмовилися. Серед кандидатів – митрополити Одеський (Агафангел), Донецький (Іларіон), Кримський (Лазар), Дніпропетровський (Іриней) і владика Павло (настоятель Києво-Печерської Лаври). Шанси Драбинко також високі. У нього нібито все ще є покровителі у владі, говорить наше джерело: «Але якщо Драбинко стане біля керма і візьме курс на автокефалію, буде новий розкол Церкви».