Продавати пиво, слабоалкогольні та алкогольні напої в магазинах, супермаркетах та кіосках Тернополя з 22.00 до 8.00 із 13 квітня не можна. Утім, деякі заклади торгують спиртним і попри рішення міськради.

“Що за прикол?”
Перевірку починаємо у декілька хвилин по десятій вечора на “Дружбі”. Перші у списку – супермаркети, котрі здебільшого працюють до 23.00.
Та шо за прикол? Як не можна? – чуємо у “Фуршеті” діалог двох юнаків та охоронця.
Все ж вирішуємо спробувати взяти пиво і оплатити його на касі. На стелажах бачимо видрукуване попередження: “Продаж заборонено”. Поки ми вибираємо пиво, підоспів охоронець і так само, як і попередній компанії, пояснює, що зараз його не продадуть.
У наступному супермаркеті – “Сільпо” – оголошення саме клеять. На полицях з пивом їх ще немає, тож із пляшкою хмільного напою рушаємо до каси. Перед нами у черзі – жінка років 45-ти із лікером у руках.
Та дівчата… Я ж постійно у вас беру! Та дайте куплю. Я ж не знала, – зо дві хвилини просить жінка, а потім обурюється і йде.
Не вдається купити й нам. На черзі – цілодобові магазини. Перший – на зупинці на вул. Кривоноса. Увійшовши, одразу чуємо суперечку.
Та як не можна? Та пішли вони всі знаєш куда? Та ж продай, ти ж мене знаєш! – голосно переконує продавця чоловік із запухлим обличчям.
Продавець не погоджується. Врешті каже, що придбати алкоголь можна або в барі, або в “нічнику” за межами міста (до речі, 14 квітня облрада рекомендувала ввести заборону продажу алкоголю у нічний час і всім міським, селищним та районним радам – прим. ред.). Покупця інформація вочевидь не тішить. Махає рукою і виходить. Ми теж.
У наступному магазині – цілодобовому “Обрії” біля майдану Перемоги – близько десятка людей у черзі до алкогольного відділу. Займаємо чергу і ми. Попри нас виходять покупці із пляшками вина, горілки та пива. Спокійно купуємо пиво.
Чотири магазини об’їхав. Ніде не продають. Вова сказав сюда заїхати. Тут свої люди, можна купити, – чуємо слова молодика, який розмовляє поруч по мобільному.

“Сьогодні можна”
Далі їдемо на “Сонячний”. З першого ж магазину – “успіх”. Невеличкий заклад без вивіски цілодобово працює на зупинці неподалік перехрестя Тарнавського та Київської. Просимо “чекушку”.
Та не продає ніхто, бо не можна, – пошепки каже продавець, подаючи у віконце пляшку.
Натомість продавець магазину “Ксюша” на вул. Тарнавського переконана, що заборона ще не діє.
Мені подзвонили і сказали, що нині ще можна. А завтра вже не будемо продавати, – пояснює пані.
Такі ж пояснення почули у магазині “Дора” на “Алясці” та в цілодобовому магазині навпроти філармонії.
Дивіться, ось газета. Читайте: “з 14 числа…”. А сьогодні 13-те, – показує охоронець із “Дори” публікацію в одному з тернопільських тижневиків.

Обіцяють штрафувати
– Заборона почала діяти з 13 квітня, підтвердили наступного дня у міськраді. Ми проінформували про це всіх підприємців, що займаються продажем алкоголю. Вони несуть відповідальність за порушення чинного законодавства, – каже міський голова Сергій Надал. – Якщо у вас є факти продажу алкоголю після 22.00, повідомте у правоохоронні органи або муніципальну поліцію за номером 25-08-62. Саме на муніципальну поліцію покладена функція контролю за виконанням рішень сесії міськради.
Щоправда, сама муніципальна поліція в першу ніч заборони рейду не проводила.
– До таких рейдів потрібно довго готуватися, а проводити їх можемо лише з працівниками міліції, які мають право конфісковувати продукцію, затримувати винуватців, – пояснює керівник муніципальної поліції Сергій Волков. – За таке порушення передбачено штраф до 3400 гривень та конфіскація всього алкоголю.
Тож міський голова закликає людей інформувати муніципальну поліцію про тих, хто продає алкоголь уночі. Проте сам керівник поліції визнає, що повідомлення ще не гарантує, що порушника оштрафують. Каже, що для цього потрібно проводити контрольну закупку. Пан Волков зауважив, що під питанням і штраф тим магазинам, які викрили журналісти вночі 13 квітня. Навіть попри фото- і відеодокази.
Нагадуємо, що публікація в газеті, згідно із законом, є підставою для проведення перевірки правоохоронними органами. Очікуємо на її результати, про які поінформуємо читачів.

Андрій ШКУЛА, Віталій ДЕРЕХ, “20 хвилин”